Prenatalna ortodontska prevencija
Rast i razvoj orofacijalne regije može biti ozbiljno poremećen dejstvom različitih faktora u periodu od začeća pa do rođenja.
Ovaj period rasta i razvoja prosečno traje oko devet meseci. To je period najintenzivnijeg rasta i razvitka vilica i zuba pa u tom periodu treba obezbediti optimalne uslove zanormalno odvijanje ovih procesa.
Ne postoje specijalne ortodontske preventivne mere za prenatalni period. One su sastavni deo opštih medicinskih mera koje se primenjuju u periodu graviditeta i ogledaju se u obezbeđivanju odgovarajućih higijensko dijetetskih mera za gravidne majke. Ovim merama se obezbeđuju uslovi pravilnog razvoja ploda pa i orofacijalne regije kao jednog od njegovih sastavnih delova.
Sigurno je da rast i razvoj orofacijalne regije nije podjednako osetljiv na de- jstvo različitih faktora tokom celog prenatalnog perioda. Najkritičniji period je od 15- 56 dana u smislu pojave najtežih kongenitalnih anomalija ove regije. Shodno ovim saznanjima, preventivne mere treba primenjivati tokom celog perioda, ali najrigoro- znije tokom prvog trimestra graviditeta.
Higijensko dijetetske mere obuhvataju pravilnu ishranu, izbegavanje oboljenja, lekova, različitih zračenja, psihičkih i fizičkih trauma kao i alkohola, nikotina, droge.
Ishrana mora biti kvalitetna. Hranom se moraju unositi otpimalne količine prvenstveno belančevina i vitamina, kao i minerala, ugljenih hidrata i masnih materija.
Pored sastava i količine mora se obraditi pažnja da hrana nije zagađena pesti- cidima, konzervansima, radioaktivnim materijama.
Što se tiče oboljenja najbolje bi bilo izbegavati kontakt sa osobama obolelim od različitih, prvenstveno virusnih ali i bakterijskih oboljenja. Od virusnih, danas se smatra da posebno teške posledice na orofacijalnu regiju ostavljaju citomegalo virus, virus hepatita, odnosno virus rubeole. Svi ovi virusi ostavljaju ireverzitilne promene na kraniofacijalnoj regiji u smislu pojave kongenitalnih anomalija rascepa lica, usana i nepca.
U prenatalnom periodu treba izbegavati i nekontrolisano uzimanje lekova. Određene vrste lekova tokom graviditeta mogu se nesmetano uzimati bez bojazni od teratogenog dejstva. Međutim, danas se sve veći broj lekova smatra nepoželjnim za korišćenje tokom ovog perioda. Iz tih razloga je neophodno da svako uzimanje leka bude odobreno od strane stručnog lica. Diuretici, izvesni antiemetici, citostatici, pojedini antibiotici, antikonvulzanti, pojedini antitusici, smatraju se nepoželjnim tekovima teratogenog dejstva na orofacijalnu regiju.