Glossitis rhombic mediana
Ova anomalija se naziva još i romboidni glosit.
Glossit rhombica mediana je posledica nepravilnog srastanja lateralnih polovina jezika. Usled toga se u srednjoj liniji, ispred opšančenih papila, javlja površina romboidnog oblika, koja je bez pa- pilamog pokrivača. Opisana ploča predstavlja embrionalni ostatak tzv. neparnog tuberkuluma (tuber- culum impar). To je izbočenje iz kojeg se razvija jezik, a koje se već krajem embrionalnog života gubi, dok kod ove razvojne anomalije on i dalje perzistira. Samo izuzetno se ova promena može uočiti van ovog mesta i van srednje linije, bliže levoj ili desnoj ivici jezika.
Taj deo jezika koji je bez papilamog pokrivača nepravilnog je romboidnog oblika. Rede ovalnog ili policikličnog oblika. Može biti različite boje: ruži- česte,’crvene, tamnocrvene, žućkaste pa do sivo be- le. Usled kontrasta u boji prema okolnom tkivu ovu razvojnu anomaliju lako je uočiti. Taj kontrast je potenciran i nedostatkom jezičnih papila, pa je površina glatka, kao daje polirana.
Lečenje nije potrebno, samo izuzetno, ako bolesnici osećaju neke subjektivne tegobe, preduzima se simptomatsko lečenje.
Ovo simptomatsko lečenje se sastoji u uklanjanju subjektivnih smetnji koje bolesnici imaju. To se najčešće odnosi na neodređene senzacije u vidu peckanja ili tmjenja (glosodinije i glosospiroze). Obolelo mesto treba premazivati nekim antiseptič- kim sredstvom. U tu svrhu je najprikladniji Lido- cain. Efikasno je i ispiranje sveže pripremljenim čajem kamilice. Posle ovog ispiranja stišava se inflamacija koja se sekundarno javlja u ovom pre- delu. Stišavanjem inflamacije gube se ili se znatno smanjuju subjektivne tegobe. Isti efekat se postiže | ispiranjem obolelog mesta odgovarajućim rastvorom Kamill-meda.
Ukoliko tegobe perzistiraju i pored simptomat- ske terapije onda se preduzima hirurško lečenje. Ovo lečenje se sastoji u odstranjenju tkiva koje pripada ploči embrionalnog ostatka. Hirurško lečenje je uspešno i ako je korektno izvedenone nastaju recidivi.