GLOSSODYNIA I GLOSSOPYROSIS
Glosodinija i glosospiroza predstavljaju pojavu subjektivnih tegoba u vidu nekih nelagodnosti u predelu jezika. Ove tegobe se opisuju kao poseban fenomen, jer nisu vezane za određena oboljenja jezika. Ove tegobe su u vidu: pečenja, svraba i žarenja. Javljaju se u predelu jezika, ali mogu da zahvate celu usnu duplju. Tada se govori o stomatodinija- ma odnosno stomatopirozama. Njih često prati i osećaj suvoće usta i poremećaj u kvalitetu ukusa. Njih opisuju i kao glosalgijski sindrom ili nervoza jezika. Lokalizacija ovih tegoba na predeo jezika objašnjava se bogatstvom inervacije jezika i izloženosti brojnim iritacijama. Ovom doprinosi i stalna pokretljivost jezika i česte pojave inflamacije na njemu. Uzroci koji dovode do ovih smetnji su lokalne i opšte prirode.
U lokalne uzroke glosodinija i glosopiroza ubrajaju se:
– Razvojne anomalije jezika;
– Neadekvatne protetske mobilne i fiksne nadoknade;
– Razlike u elektrogalvanskom potencijalu koji može da se javi u ustima. Ovaj fenomen je poznat i kao Lainsova bolest;
– Prisustvo destruiranih zuba, kao posledica zubnog kvara ili mehaničkog oštećenja zuba. U ovom smislu deluju i na prikladne plombe;
– Prisustvo oštrih ivica zuba nastalih posle abrazija ili atricije zuba;
– Stanja nastala posle nekih operativnih zahvata:
– Upotreba nekih agresivnih sredstava u ispiranju usta, naročito ako se ona koriste u većoj koncentraciji od dozvoljene;
– Konzumiranje izrazito toplih jela, kao i začinjene i ljute hrane;
– Unošenje žestokih pića, kao i
– Preterano pušenje.
U opšte uzroke spadaju:
– Neka oboljenja digestivnog trakta, kao što su: želudačni ulkus i hronične insuficijencije jetre, hronični koliti i neke parazitame infekcije.
– Anemije, kao što je hipohromna anemija, pemicidzna anemija i druge.
– Hipovitaminoze i avitaminoze vitamina iz grupe B.
– Šećerna bolest. U ovih bolesnika od dinije i piroze tegobe su praćene suvoćom i atrofijom jezičnog pokrivača.
– Rendgensko i radijumsko zračenje koje oštećuje pljuvačne žlezde i izaziva smanjenu se- kreciju pljuvačke, što može da prouzrokuje dinije i piroze.
– Latentni nutritivni deficit koji nastaje posle gastrektomije, ciroze jetre ili oboljenja pankreasa. Kod ovih bolesnika je izražena i atrofija jezičnog prekrivača.
– Starenje, pri čemu su izražene i promene u sekreciji sa smanjenom količinom pljuvačke. Subjektivne tegobe mogu biti i u vidu stomatodinije i stomatopiroze. Ovi fenomeni su češći u žena nego u muškaraca. Smatra se da 5-10% žena posle 60. godine života ima manje više izražene tegobe u vidu dinija odnosno piroza.
/ |
– Neurohormonalne disregulacije koje nastaju u klimaksu ili posle hirurškog odstranjenj jajnika i slično.
– Cervikalna spondiloza i promene na vratni pršljenovima (naročito u žena). Ove bolesni^ ce mogu pored dinija i piroza imati druge \ smetnje u funkciji usta.
– Arteriosklerotična i kardiovaskularna oboljenja. Glosodinije i glosopiroze su naročito izražene u bolesnika koji imaju angiozne tegobe, kao i
– Psihički poremećaji i nervna oboljenja. To se događa u bolesnika sa neispoljenim psihičkim poremećajima i kao posledica vegetopa- tije.
Dinije i piroze se češće javljaju i posle nekih trauma psihičke prirode. Lečenje obolelih od dinija
i piroza je kompleksno. Treapija obolelih zavisi od uzroka. Treapijski postupak sastoji se od delovanja na lokalne uzroke i na uklanjanje opštih faktora koji su odgovorni za nastanak tegoba.
Lokalni zahvati obuhvataju korekciju nepri- kaldnih ispuna, zbrinjavanje karioznih defekata na zubima, uklanjanje zubnog kamenca, poliranje proteza i adekvatnu polimerizaciju, kako bi se izbeglo hemijsko delovanje akrilata. Od lokalnih Stomatoloških mera koriste se:
– Anestetična sredstva. Tu se najčešće osetlji- va mesta premazuju 4% lidokainom. Neka od ovih sredstava se mogu dati bolesnicima tako da oni sami ispiraju usta.
– Antiflogistična sredstva. Dobar efekat se postiže i čajem od kadulje. (Folium Salviae).
– Antiseptična sredstva, kao što je 2-3% rastvor bome kiseline, 2% rastvor hidrogena, heksetidin („Heksoral”), hlorheksidin (,,Hibidex DAP”) i dr.
– Antimikotična sredstva, kao što je upotreba nistatina u vidu suspenzije i dražeja, orona- zol (Ketokonazol) za oralnu upotrebu i druge-
– Adstrigentna i kaustična sredstva kao što je 0,1-0,2% rastvor srebro nitrata. Valja istaći da rastvori preko 5% deluju već kaustično.
– Sredstva koja služe kao zamena pljuvačke, tzv. „veštačka pljuvačka”. Ova sredstva se nalaze najčešće u obliku praha kome se pre primene dodaje voda. Jedno takvo sredstvo je VA-ORALUBE, koji se sastoji iz: kalciju- ma, hlorida, magnezijuma, kalijuma, neor- ganskog fosfora i fluora. U prometu se nala-
jf. ze i mnoga sredstva sličnog sastava.
Delovanje na opšte faktore preduzima stomatolog u saradnji sa: reumatologom, gastroenterolo- gom, endokrinologom, neurologom odnosno neu- ropsihlJaifSTrr.——*
lečenje opštih oboljenja podrazumeva:
– lečenje krvnih diskrazija,
– vitaminsku terapiju,
– lečenje šećerne bolesti i drugih endokrinih poremećaja,
– lečenje oboljenja digestivnog trakta,
– lečenje arterioskleroze i drugih kardiovaskularnih oboljenja,
– lečenje cervikalne spondiloze,
– lečenje neuropsihijatrijskih oboljenja.
Najčešće se u terapijskom postupku preduzi- maju sinhrono lokalne i opšte mere.