Virusna oboljenja pljuvačnih žlezda
Najčešće virusno oboljenje pljuvačnih žlezda je epidemični parotit (Parotitis epidemica). Bolest je u narodu poznata kao epidemični zaušnjaci.
Bolest izaziva filtrabilni virus mumpsa, koji ima naročiti afinitet prema žlezdanom tkivu. Ovaj virus najčešće napada pljuvačne žlezde (i to naročito parotidnu pljuvačnu žlezdu)
Lečenje se sprovodi tubrkulostaticima, ili hi- rurškim odstranjivanjem obolelog tkiva.
Sifilis pljuvačnih žlezda je veoma retko oboljenje i promene se javljaju isključivo naparotidnoj pljuvačnoj žlezdi i to u toku sekundarnog i teipiji nog stadijuma sifilisa.
Kod sekundarnog sifilisa najčešće oboleva sa mo jedna parotidna pljuvačna žlezda. To se najče-1 šće događa kod iznurenih osoba. Parotidne pljuvač- ne žlezde otiču i koža iznad njih je crvena. Izražen je trizmus. U toku bolesti preaurikulame limfne žlezde su uvećane i bezbolne.
U toku trećeg stadijuma sifilisa u parotidnim pljuvačnim žlezdama javljaju se gume. Veli&inargama je različita. Najčešće su veličine jajeta. Sudbina guma je poznata. Nastaje njihovo raspadanje, što dovodi do uništavanja žlezdanog tkiva, pa ostaju veliki defekti sa ožiljcima.
Lečenje je kombinovano. primenjuju se antibiotici i hirurško lečenje uz simptomatske mere.
— Mikulićevo oboljenje (Morbus Mikulicz) je izrazito hronično oboljenje koje karakteriše bujanje limfnog tkiva u pljuvačnim i suznim žlezdama. U toku bolesti su zahvaćene sve pljiivačne žlezde, ali su promene najizraženije na parotidnim žlezdama.
Bolest je nepoznate etiologije. Smatra se da je u pitanju atipični tuberkulozni, odnosno, sifllistički proces. Veruje se i daje Mikulićevo oboljenje samo lokalna manifestacija nekih krvnih diskrazija (lim- 1 foblastična leukemija).
Bolest počinje podmuklo (bez ikakvih opštih simptoma), otokom pljuvačnih žlezda na podu usne duplje, bolesnici dobijaju karakterističan izgled, sa 1 jako proširenom bazom lica. Uvećane su i mukozne j žlezde usana, kao i suzne žlezde. U većane žlezde su ] veoma tvrde i bezbolne. Koža iznad njih nij&-pto- j menjena. \
proces hiperplazije traje godinama, primećenoVj je da kada uvećanje pljuvačnih žlezda dostigne iz- 9 vestan stupanj, žlezde se više ne uvećavaju.
Nabujalo limfno tkivo postepeno potisKuje -r uništava žlezdano tkivo. U toku poliferacije nastaje i obliteracija izvodnih kanala. To ima za posledicu j smanjeno lučenje pljuvačke i sušenje usta.
Lečenje je simptomatsko. Pokušaji da se spreči ] bujanje hiperplazije limfnog tkiva primenom preparata joda i drugim resorbensima najčešće su bez rezultata. Izvesni rezultati se mogu postići sa 10-12 rendgenskih zračenja.