Oštećenja usta i zuba živom
Oralna oštećenja nastaju kod radnika zaposlenih na dobij anju žive. Gebriele Falopius (Gabrielae Fallopius) i Andrea Matioli (Andrea Mattioli) su još u XVI veku opisali trovanje živom kod rudara zaposlenih na njenom dobijanju u rudniku žive u Idriji.
Organska živina jedinjenja koriste se za zaštitu semenske pšenice, pa trovanja mogu nastati kod radnika koji su zaposleni oko pripreme, transporta i upotrebe živinih fiingicida. U Iraku su se 1956.go- dine i 1960. godine dogodila masovna trovanja jer je greškom pšenica zaštićena živinim preparatima i namenjena za setvu, upotrebljena u ishrani.
Živa ima veliku primenu u industriji, pa su i mogućnosti trovanja velike. Živini nitrati se koriste u krznarstvu, dok se merkuri hlorid, poznat kao sublimat, koristi za impregnaciju električnih stubova i u krznarstvu.
Neke žene (pripadnice slovačke nacionalne manjine u Vojvodini, Albanke na Kosovu, kao i pripadnice rumunske nacionalne manjine u Timočkoj Krajini) svakodnevno u obliku pomade koriste živino jedinjenje merkuri hlorid, poznat kao sublimat, u cilju beljenja lica.
Merkuri hlorid se u velikim razblaženjima koristi i kao energično sredstvo za dezinfekciju ruku i rana. Merkuri oksid j pak značajna sirovina u izradi boja, dok se živin žuti oksid, kao veoma energično antiseptično sredstvo, koristi u oftalmologiji.
Stomatolozi profesionalno dolaze u kontakt sa živom jer se ona u obliku amalgama (srebrnog, zlatnog i bakarnog) koristi za plombiranjenje zuba. Ov- de opasnost preti od isparenja žive koja se zadržava u pukotinama na podu, po instrumentima i slično.
Živa isparava već pri 0 C. Pri zagrevanju je isparenje veće, pa je i toksičnost veća. U literaturi je opisan slučaj da su pri velikom požaru u rudniku žive u Idriji, usled velikog isparenja žive koje je nastalo zbog velike temperature, uginule čak i krave koje su bile u blizini rudnika.
Opasnost od trovanja živom je utoliko veća što su živine pare bez mirisa i ukusa, pa ih je nemoguće otkriti.
Živine pare i organska jedinjenja smatraju se za najtoksičniji oblik žive, i ona oštećuju pretežno ner- vni sistem. Neorganska jedinjenja su manje toksična. Utvrđeno je da neorganska jedinjenja žive oštećuju pretežno bubrege, sluzokožu digestivnog trakta ioralna tkiva.