Promene u ustima kod trovanja živom
Promene u ustim nastaju pri hroničnom trovanju živom a rede i u toku akutnog trovanja. Živa u usnu duplju dospeva na tri načina: direktno, hema- togenim putem i preko pljuvačke.
Živa direktno dospeva u usnu duplju pri dobijanju i preradi žive. najopasniji je način kad se pri tehnološkom procesu živa zagreva, tako da u usnu duplju dospeva u obliku pare.
Posle resorpcije živa hematogenim putem do- speva u parodoncijum, rede u ostala oralna tkiva. Živa ima veliki afinitet prema sumporu. Posle resorpcije ona u krvi stvara nerastvorljive sulfide, koji se talože u gingivi. Živin sulfid je cm, tao da depo- zicijom boji marginalnu gingivu (živin rub). Depo- zicija i zadržavanje živinih sulfida u gingivi moguće je samo ako je ona inflamirana, pa je u njoj usled venske staze usporena cirkulacija krvi.
Živa u usnu duplju dospeva i preko pljuvačke jer se velika količina žive izlučuje pljuvačkom. Istraživanja sprovedena na Kosovu, koja su obuhvata- la 70 Albanki koje su u kozmetičke svrhe koristile živu, pokazala su da se posle perkutane resorpcije žive (preko kože lica) znatne količine žive mogu naći u pljuvačci i usnoj duplji.
Promene koje nastaju u ustima kod hroničnog trovanja živom opisuju se i kao stomatitis mercura- lis. Toksična oštećenja živom karakterišu se prome- nama na zubima, gingivi i oralnoj sluzokoži.