Neprijatan zadah iz usta, uzroci van usta
Neprijatan zadah iz usta, koji nastaje usled nekih ekstraoralnih uzroka, smatra se pravim zadahom. Neprijatan miris iz usta koji nastaje iz ekstraoralnih uzroka ne prolazi posle sanacije usta__-—— najčešći ekstraoralni uzroci neprijatnog zadaha iz usta su: oboljenja respiratornih puteva, oboljenja digestivnog trakta, kao i neka druga opšte oboljenja. Neprijatan zadah se javlja takože i posle unošenja odoriformnih materija i lekova, kao i u slučaju neadekvatne ishrane i poremećaja u varenju hrane, Ekstraoralni neprijatan zadah iz usta rnole na^
I stati usled dehidratacije organizma, kao i usled ne- kih psihičkih i stresnih situacija.
Oboljenja respiratornih puteva usled anatomske povezanosti sa usnom dupljom mogu biti uzrok neprijatnog zadaha iz usta. To se događa kod oboljenja gornjih respiratornih puteva (rinita, ožene, tonzilita, sinuzita, tumora nosa i nazofarinksa) kao i kod oboljenja donjih respiratornih puteva (oboljenje traheje, bronhija i pluća). Taj neprijatan zadah iz ustaje naročito intenzivan ako se u trahej, bronhija- ma ili plućima odvijaju ulcero-nekrozni proce- si.Smatra se daje neprijatan zadah iz usta pouzdan simptom bronhiektazija i apscesa pluća.
Oboljenja digestivnog trakta mogu biti praćena neprijatnim zadahom iz usta. To se često događa kod patoloških pramena na jednjaku, želucu i ćrevi- ma. Neprijatan zadah iz usta naročito je intenzivan kod divertikuluma jednjaka, suženja jednaka i karcinoma želuca.
Neka opšta oboljenja koja su praćena poremećajima u metabolizmu mogu biti uzrok pojave nekih produkata neprijatnog mirisa koji prouzrokuju i neprijatan zadah iz usta. Tako se u dijabetičara oseća miris voća koji potiče od acetona, u obolelih od uremije oseća se miris amonijaka, u obolelih od ci- | roze jetre se oseća miris raspadnute krvi itd.
Unošenje odoriformnih materija može’ biti uzrok neprijatnog zadaha iz usta, iako u digestiv- nom i respiratornom traktu ne postoje nikakve patološke promene. odoriformne materije posle respira- cije dospevaju u krv, pa se onda eliminišu preko pluća. Tako se prilikom ekspiracije oseća miris be- log luka i crnog luka, alkohola, kuvanih jaja, sira.
Zadah tih materija se ne oseća zbog njihovog zadr-| žavanja u digestivnom traktu već iz pluća. To je do-\ kazano eksperimentima. Ako se stavi beli luk di- \ rektno u creva (kod jejunostomije) za kratko vreme \ njegov će se miris pojaviti iz usta. ovo ima i praktičan značaj. Oralnom higijenom ili ispiranjem usta raznim sredstvima ne može se sprečiti miris koji j potiče od belog luka ili neke druge hrane. On će se/ osećati i posle idealnog pranja zuba. To je zbog tega što taj miris potiče iz pluća.
Na sličan način oseća se i miris nekih lekova. Tako se oseća miris nekih antibiotika, hloralhidrata, joda, formaldehida i nekih morfijumskih preparata. Miris duvana se oseća iz usta i 1S čsova posle pušenja.
Nacjekvatna ishrana utiče na pojavuneprijatnog zadaha iz usta na taj način što u osoba koje unose iretpŽno proteine i masti, a ne i ugljene hidrate, na- stajuneki intermedijami produkti koji su neprijatnog mirisa, na sličan način nastaje neprijatan zadah iz usta i u osoba koje pate od nepotpunog varenja masti. Takav poremećaj dovodi do stvaranja masnih kiselina neprijatnog mirisa koji se preko pluća eli- miniše ekspiracijom.
Dehidratacija organizma može takođe biti uzrok neprijatnog zadaha iz usta. Tako se kod osoba sa izrazitom dehidratacijom, kao što je slučaj u toku visokih temperatura, stalnog povraćanja i upornih proliva, iz usta oseća kiseo zadah.
Psihičke i stresne situacije, kao što je strah i slično, mogu biti takođe praćene neprijatnim zadahom iz usta.