• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

PROMENE U JEZIČNOM EPITELU U SMISLU POJAČANE KERATONIZACUE – LEUKOPLAKIA

PROMENE U JEZIČNOM EPITELU U SMISLU POJAČANE KERATONIZACUE – LEUKOPLAKIA

Promene na jezičnom epitelu mogu nastati u smislu hiperkeratoze i hiperplazije. Takvo polifera- tivno oboljenje izrazito hroničnog toka sa naglaše­nom hiperkeratozom opisuje se kao Leukoplakia.

Ove promene se javljaju na gornjoj površini je­zika, i to više prema vrhu i bočnim stranama. Hiper- keratoza se može javiti i na obraznoj sluzokoži i to u predelu okluzalne linije, zatim u retromolamom predelu i na rumenom delu usana. Leukoplakija se ipak najčešće javlja na jeziku, pa se i svrstava u bo­lesti jezika.

ETIOLOGIJA. Uzroci leukoplakije su lokal­ne prirode. Samo izuzetno hiperkeratozu epitela je­zika mogu izazvati neki opšti agensi. Od lokalnih uzroka se pominju:

–    neprikladni protetski radovi i destruirani zu­bi;

–    preterano pušenje gde dolazi do izražaja he- mijsko iritativno dejstvo duvana, ali se ne is­ključuje ni termički uticaj duvanskog dima. Tako nastaju opekotine početnog stepena.

promene koje nastaju kod pušača su reverzi­bilne i po prestanku pušenja se gube. Zbog toga se ove promene u literaturi nekada po­sebno opisuju kao Leucoplakia exfoliativa;

–    galvanska struja koja se stvara u ustima pri postojanju dva materijala (metala) različitog potencijala. Smatra se da je struja jača pa i iritacije jače ukoliko su metali udaljeniji u naponskom nizu;

–    alkoholizam, i to naročito kod onih etiličara koji koriste žestoka alkoholna pića;

–    loše navike kao stoje grickanje usne ili obra­za.

Među opštim faktorima koji mogu izazvati hi- perkeratozu se ističu:

–    avitaminoza A, jer je utvrđeno da nedostatak ovog vitamina dovodi do pojačane keratini- zacije;

–    hormonski poremećaji, jer je utvrđeno da kod žena lečenih estrogenim hormonima može da nastupi hiperkeratoza epitela jezi­ka;

hiperholesterolemija i poremećaji metaboli­zma masti često su praćeni leukoplakijom.

KLINIČKA SLIKA. Bolest je češća u starijih osoba. Najveća frekvencija oboljenja je između 30. i 50. godine života. Muškarci 2,7 puta češće obolje- vaju nego žene.

Leukoplakiji prethodi crvenilo epitela, koje se postepeno gubi i zahvaćena mesta postaju opale- scentna pa beličasta. Na tim mestima se javljaju ja­sno bele trake ili ploče koje su bele boje i predsta­vljaju perkeratotični epitel.

Na tim mestima epitel zadebljava, a bolesnici pod jezikom osećaju neravnine. Zadebljana mesta su mlečno bela ili srebmaste boje. U daljem razvoju bolesti epitel epitel zadebljava sve više pa se na me­stima zahvaćenim hiperkeratozom javljaju naprsli- ne i stvaraju se fisure. Nekada se obrazuju i pravi čvorići. Ako se nodulus nasilno otkine od podloge, pojavljuje se ulceracija koja krvari.

 

Leukoplakija počinje bez nekih karakteristič­nih tegoba. Bolesnici imaju subjektivni osećaj suše­nja usta. Oboleli nekad imaju metalan ukus ustima. Ako su ragade dublje, bolesnici imaju i bolove. Ti bolovi se potenciraju pri govoru, a naročito pri jelu.

U diferencijalnoj dijagnozi leukoplakije dola­ze u obzir sve bele lezije, odnosno promene oralne sluzokože. Hi spadaju: ožiljci na oralnoj sluzokoži, promene izazvane na oralnoj sluzokoži nekim leko- vima, kao i promene oralnog epitela izražene u obo- lelih od nekih dermatoza (Lichen planus).

Ožiljci posle traume, operativnog zahvata ili opekotine beli su i veoma liče na leukoplakiju. Raz­lika između ožiljaka i leukoplakije postavlja se na osnovu anamneze i kliničkog izgleda. Bolesnici već u anamnezi izjavljuju da su imali traumu, opekotine ili hirurški zahvat, što isključuje leukoplakiju. Kli­nički izgled ožiljka se razlikuje od hiperkeratotič- kog epitela po tome što je površina glatka, sjajna i vlažna, dok u slučaju leukoplakije epitel je neravan, mutan i suv.

Na sličan način se postavlja diferencijalna di­jagnoza i u slučaju belih lezija koje prouzrokuju ne­ki lekovi. To se, na primer, događa pri oštećenju oralne sluzokože salicilatima, i prilikom stavljanja ovih lekova u karioznu šupljinu da bi se sprečili pul- pitični bolovi i slično. Takva oštećenja izazivaju i preparati srebra (lapis), koncentrovani rastvor vo- donik peroksida i drugi. Diferencijalna dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze i palpacije. Bolesnici u anamnezi izjavljuju da su promene nastale po­sle uzimanja nekih lekova. Bele lezije izazvane le- kovima su meke konzistencije, dok je epitel na mestu hiperkeratoze u slučaju leukoplakije tvrd i induriran.

Diferencijalna dijagnoza između leukoplakije i promena izraženih u obolelih od nekih dermatoza (Lichen planus) se postavlja na osnovu: anamneze, lokalizacije i kliničkog izgleda promena, kao i na osnovu postojanja kožnih promena.

Anamneza pomaže utoliko što se u obolelih od leukoplakije dobija podatak da je bolesnik strastan pušač. Lihen je bolest druge etiologije, tako da pu­šenje nije od većeg značaja.

Lokalizacija promene je voma značajna u dife­rencijalnoj dijagnozi. Promene u toku leukoplakije su najčešće asimetrične i predstavljaju jednu ogra­ničenu belu površinu mozaičnog izgleda, dok okol­na sluzokoža nije inflamirana. U obolelih od lihena promene su simetrične i i imaju mrežast izgled, na inflamiranoj osnovi, leukoplakija je bolest oralne sluzokože, a lihen je dermatoza sa izraženim pro- menama na koži. Uočavanjem i otkrivanjem kožnih promena diferencijalna dijagnoza se sa sigurnošću postavlja.

Leukoplakija se razvija veoma sporo, uz stalnu progredijenciju. Nekada se događa da se leukopla­kija, kada dostigne izvestan stepen razvoja, sponta­no zaustavi i ostaje tako celog života. Praktično ni­kada ne dolazi do spontanih involucija.

Mnogi autori smatraju leukoplakiju kao pred- kancerozno stanje. Veruje se da verukozni oblici le­ukoplakije nejčešće progrediraju u planocelulami karcinom.

LEČENJE. Lečenje leukoplakije je dvojako i sastoji se se u delovanju na sve lokalne i opšte agen­se koji mogu imati kauzalnu ulogu, i u lokalnoim delovanju na same promene. Delovanje na lokalne agense podrazumeva uklanjanje neprikladnih sto­matoloških radova, plombiranje destruiranih zuba, korekciju loših plombi i slično. Bolesnicima treba zabraniti pušenje i upotrebu alkohola. U kauzalne zahvate spada i zamena materijala istorodnim meta­lima, da bi se na taj način izbeglo stavranje galvan­ske struje u ustima.

Kao dopunska mera primenjuje se i davanje vi­tamina A. Ovaj vitamin mora da spreči dalju pro­gredijenciju bolesti. Vitamin A se aplikuje premazi- vanjem oblelih mesta više puta u toku dana. Ovaj način se može kombinovati sa peroralnom prime- nom. Nakčešće se bolesnicima daje tri do petnaest kapi uljanog rastvora A+D vitamina. Efekat vita- minske terapije se može očekivati tek posle višeme- sečne primene.

Delovanje na promene u usnoj duplji podrazu­meva odstranjenje hiperkeratotičnog epitela. To se vrši na tri načina: hirurški, redgenskim zračenjem ili elektrokoagujacijom.

Hirurški način je najefikasniji. Vrši se široka ekscizija i uklanjanje svih tkiva do mišićnog sloja.

Zračenjem se postižu znatno slabiji rezultati. Ono se može koristiti samo u onim slučajevima ka­da su promene ograničene i nalaze se na onim me- stima koja su dostupna direktnom zračenju. Smatra se da terapijska doza treba da iznosi polovinu doze kojom se zrače karcinomi.

Pokušaji da se na hipekeratotično izmenjen epitel deluje medikamentima ostali su bez značajni­jih rezultata.

Lečenje obolelih od leukoplakije se sprovodi i pomoću retinoične kiseline.

Slični članci

Odlučili ste se za ugradnju implanata zuba? Ovo je sve što treba da znate

Ukoliko ste u ranoj mladosti imali probleme sa zdravljem zuba, pored čestih bolova, najčešće rešenje je bilo vađenje zuba. Pogotovo...

Pročitaj jošDetails

Umnjaci: Najčešća pitanja i odgovori o proceduri vađenja

Da li imate probleme sa umnjacima i bojite se da je došlo vreme za vađenje istih? Kada je u pitanju...

Pročitaj jošDetails

Godišnji paketi zubne zaštite – Vaša putanja ka zdravom osmehu

U potrazi za besprekornim osmehom i očuvanim zdravljem usne šupljine, Pejović Dental vam predstavlja svoje ekskluzivne godišnje pakete zubne zaštite....

Pročitaj jošDetails

Šta su fasete i u kojim slučajevima su najbolji izbor?

Viniri su drugo ime za isti protetički dodatak - fasete za zube i čine novu tehniku za estetsku promenu izgleda...

Pročitaj jošDetails

Koje usluge pruža najbolji stomatolog u Beogradu?

Potraga za najboljim stomatologom nikada nije laka jer pacijenti traže različite usluge i na različite načine vrednuju najbolju ordinaciju. Ipak,...

Pročitaj jošDetails

Kako se rešava razmak između zuba na najbrži način?

Veoma česta pojava u stomatologiji koja se dijagnostifikuje jednostavno specijalističkim pregledom je dijastema – pojava razmaka ili slobodnog prostora između...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

ORALNIH TKIVA KARIOZNO DESTRUIRANIM ZUBIMA I NEPRIKLADNIM PROTETSKIM NADOKNADAMA

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.