Herpetični stomatitis (stomatitis herpetica)
To je primarna infekcija koju prouzrokuje virus Herpes simolex. Posle ove infekcije virus ostaje latentan u oralnim tkivima i pod uticajem lokalnih i opštih faktora može izazvati sekundarnu infekciju poznatu kao povratni herpes (Herpes simplex recidivans).
O herpetičnog stomatita oboljevaju najčešće deca između prve i pete godine. Rede oboljevaju odresle osobe.
Od momenta infekcije, dok traje inkubacija, bolesnici su malaksali, osećaju glavobolju, gube apetit i imaju izrazite bolove u grlu. Bolesnici imaju gastrointestinalne smetnje, groznicu i visoku tem-i peraturu. Inkubacioni period traje dva do sedam dana.
Oralne promene počinju inflamacijom cele oralne sluzokože i grla. Ova inflamacija je najizra-l ženija na gingivi, koja postaje crvena i otečena. Inflamacija gingive i oralne sluzokože traje 7 do 10 dana, posle čega nastaje regresija promene.
Po oralnoj sluzokoži se javljaju vezikule veliči- j ne čiodine glave do zrna sočiva. Vezikule traju veoma kratko. Već posle nekoliko sati vezikule prskaju i ostavljaju male bolne erozije ili plitke ulceracije. Nastali ulkusi su karakterističnog izgleda. Sredina im je udubljena pa ivice ulkusa izgledaju kao da su izdignute iznad nivoa okolne sluzokože. Ulkusi su slični aftama, pokriveni fibrinoznim eksudatom, a od okolne sluzokože su odvojeni crvenim prstenom. nekada konfluiranjem i spajanjem pojedinih ulkusa mogu biti zahvaćene velike površine oralnog epitela.
Oboleli imaju obložen jezik. Ta obloženost jezika nastupa:
– usled visoke temperature koja prati ovo oboljenje i dehidracije;
– usled slabe oralne higijene;
– usled ishrane pretežno kašastom hranom i nedostatka samočišćenja i
– usled sekundarne infekcije gljivicama soja Candida albicans.
Bolest traje oko 1S dana, posle čega nastupa regresija promena. Nastaje epitelizacija erodovanih površina. Sve promene nastale u toku bolesti se gube, izuzev inflamacije gingive, koja zahteva poseban tretman.
U lečenju herpetičnog stomatita kao i nekih drugih oralnih virusnih oboljenja koristi se i Modi- munal. On sprečava razmnožavanje virusa, ali delije i kao imunostimulator, jer stimuliše imunoreak- cije na virusnu infekciju.
Dozira se u tabletama i to više tableta dnevno. Modimunal se uzima još najmanje dva dana posle prestanka tegoba.
Lečenje je, kao i u slučaju drugih virusnih infekcija, simptomatsko. Koriste se antiseptična sredstva. najčešće se primenjuju oksidativna sredstva za koja se smatra da mogu delovati i na viruse. Koriste se 0,5 do 3-postotni vodeni rastvor vodonik peroksida ili 1 : 5.000 rastvor kalijum-permanganata.
U simptomatskoj terapiji koriste se i anestetič- na sredstva. Ona imaju ulogu da bolesnika oslobode bolova. U tom cilju bolne lezije valja šremazivati Lidocain- solucijom ili nekim drugim anestetičkim sredstvom. Anestetičko dejstvo je kartkotrajno i subjektivne tegobe se ponovo vraćaju. Lokalna anestetička sredstva su naročito korisna pre jela, tako da bolesnicima omoguće normalnu ishranu.
U dopunskoj terapiji se koriste i vitamini, primenjuju se C i B vitamini. Vitamin C se ordinira u tabletama od kojih svaka sadrži 500 mg askorbin- ske kiseline. Vitamin B se daje najčešće kao kompleksni preparat koji u sebi sadrži vitamin B,, B2, B6 i Bl2. Takav vitaminski preparat ima fabrički naziv Beviplex, i u prometu je u obliku dražeja i granula. Za decu je prikladniji način davanja u obliku granula. Deca uzimaju dve do tri kafene kašike vitamin- skih granula dnevno, rastopljenih u mleku ili vodi.
Ukoliko su izraženi klinički znaci kandidijaze, onda se primenjuju u terapiji i fungicidna sredstva. Daje se Nistatin i to u koncentraciji 1.000.000 U na 100 ml fosfatnog pufera pH 7,2.
U suzbijanju kandidijaze primenjuju se i neka sredstva koja favorizuju razmnožavanje ovih gljivica. To u prvom redu podrazumeva otklanjanje aci- doze pljuvačke jer kisela reakcija pljuvačke veoma povoljno utiče na razmnožavanje Candide albicans. Da bi se stvorila neutralna ili bazna reakcija, bolesnici treba da usta ispiraju alkalnim vodama ili rastvorom bikarbone sode.
Deci treba davati razne napitke da bi se nadoknadila izgubljena tečnost.
Antipiretici se upotrebljavaju samo u onoj fazi bolesti kada su bolesnici febrilni. Primenjuje seA- minofenazon, poznat pod fabričkim nazivom Aminopyrin koji, pored antipiretičkog dejstva delu- je i analgetično. Deca od dve do pet godina uzimaju pola do jedne tablete od 100 mg tri puta na dan. Odrasli mogu uzimati veće doze.
Antibiotici se upotrebljavaju samo u slučajevima ako se bolest komplikuje. Primenjuju se najčešće tetraciklini. U dece se tetraciklini doziraju prema kilogramu težine, tako što dnevna doza iznosi 10 do 20 mg na kilogram težine. U odraslih tetraciklini se doziraju u obliku kapsula od 250 mg koje bolesnici uzimaju svakih šest sati.
U težim slučajevima koristi se Acyclovir.Nje- govo pozitivno dejstvo se ogleda u tome što on inhi- bira replikaciju DNA u ćelijama koje su inficirane virusom herpes simpleks, dok na zdrave ćelije ne deluje.