Stomatitis epidemica (epidemični stomatitis)
Ovo oboljenje je u narodu poznatu kao šap ili slinavka. Izaziva ga virus veličine 10 mikrometara, koji je veoma otporan na niske temperature, dok je osetljiv na visoke temperatura, tako da bude uništen na temperaturi od 65°C. Postoje tri podtipa ovog virusa: A, B i C. Posle oboljenja ostaje trajan imunitet samo za određen tip virusa, jer između njih ne postoji unakrsni imunitet. Bolesnik koji preleži epide- mični stomatit izazvan jednim virusom, može da oboli od druga dva soja.
Epidemični stomatit je bolest životinja. Obo- ljevaju papkari, kopitari ali i druge životinje. Virus se sa životinja prenosi na čoveka. Prenose ga ovce.
konji, mačke i druge životinje. U stajskom đubrivu i pojilima za stoku virus može dugo da opstane i da zadrži patogenost. ovek se inficira dodirom ili mlakom. ešće su infekcije dodirom jer mleko obolelih životinja ima žućkastu boju i neprijatnog je ukusa.
Pošto je virus termolabilan dovoljno je samo skuva- ti mleko pa da se isključi opasnost od infekcije.^
U obolelih ljudi su izražeene oralne i ekstraoralne promene. Bolest, posle inkubacije od četiri do osam dana, počinje glavoboljom, malaksalošću, bolovima u mišićima, temperaturom i prolivima. Može se javiti i povraćanje.
Ovaj prodromalni stadijum traje samo nekoliko časova, a najduže jedan dan. Potom se javljaju oralne prvmene u vidu crvenila. Cela oralna sluzo- koža uključivši i sluzokožu farinksa, postaje intenzivno crvena i otečena. Na inflamiranoj sluzokoži se potom mestimično javljaju vezikule veličine zrna graška do sočiva, koje su ispunjene mutnim sadržajem. Vezikule su najbrojnije na ivicama jezika i gingivi. Prskanjem vezikula nastaju erozije ograničene od okoline crvenim prstenom, a pokrivene su fibrinoznim eksudatom.
Jezik obolelih je otečen i pokriven pljavožutom naslagoma. otok jezika može biti veoma izražen tako da preti opasnost gušenja. Ulceracije po jeziku su veoma bolne, tako da bolesnici imaju smetnje pri jelu i govoru.
Bolesnici su febrilni. Izražen je otok regional- nih limfnih žlezda.
Slične promene se javljaju po koži i sluzokoži polnih organa. Kožne promene su lokalizovane i na licu, dlanovima, tabanima i trupu. Promene na koži lica su slične oralnim protnenama. Na eritemato- znim površinama se javljaju vezikule mutnog sadržaja čijim se prskanjem stvaraju erozije pokrivene krustama.
U obolelih se oko noktiju na rukama i nogama javljaju gnojni mehurići. Bolesnici imaju tipične bolove u epigastrijumu.
Prognoza bolesti je dobra. Bolest traje oko 15 dana, posle čega prolazi bez posledica.
Kao i kod ostalih oralnih oboljenja virusne etimologije pribegava se samo simptomatskoj terapiji. Primenjuju se antiseptična i anestetična sredstva.
Od antiseptika je najefikasniji 3-postotni vodeni rastvor vodonik peroksida. Kao lokalni anestetik se koristi Lidocain u obliku 5-postotne masti ili 5-po- stotnog rastvora.
U simptomatskoj terapiji koriste se i analgetici. Analgetična sredstva utiču na subjektivne tegobe, naročito se koriste posle jela, jer ishrana potencira subjektivne tegobe bolesnika.
U dijagnostičkom postupku pri donošenju definitivne dijagnoze koriste se i brojna laboratorijska !Ispitivanja. To se naročito odnosi tía osobe iz rizičnih grupa. Ovde se koristi testiranje sumnjivih na prisustvo antitela na HIV viruse. Korisne informacije o bolesti pruža krvna slika. Izražena je leukope- nija sa limfopenijom, zatim trombocitopenija i anemija