ORALNE PROMENE U TOKU PERNICIOZNE ANEMIJE
Ova anemija nastaje u toku malignih oboljenja želuca, ili posle gastrektomije. Promene se javljaju ako oboli sluzokoža želuca što ima za posledicu prestanak lučenja tzv. unutrašnjeg činioca koji je bitan zaresorpciju B,2 vitamina. Ovaj vitamin je neophodan za pravilno sazrevanje eritrocita.
Zbog toga se u perifernoj krvi pojavljuju nezreli eritrociti (megaloblasti).
pemiciozna anemija se javlja najčešće u osoba ispod 40 godina. Bolesnici su slabi, a koža i sluzokoža postaju žute. Oboleli od pemiciozne anemije imaju bolove u epigastrijumu. Izražene su simetrične parestezije na nogama i rukama. Javljaju se i tegobe pri hodu.
Oboleli od preniciozne anemije imaju izražene promene na: jeziku, gingivi i oralnoj sluzokoži.
Promene na jeziki manifestuju se glositom. Ove promene se nazivaju i Melerov (Mdller-ov) glosit, po autoru koji ga je prvi opisao. Na jeziku nastaje atrofija epitela. Prvo nastaje atrofija fili- formnih, pa tek onda fungiformnih papila. Atrofija se javlja na vrhu i krajevima jezika u obliku izolo- vanih crvenih, okruglih ili nepravilnih površina veličine do 1 cm u prečniku. Ovakva deskvamirana mesta su jasno odvojena od okolne sluzokože. Vremenom se ona spajaju i zahvataju celu površinu jezika. Gornja strana jezika postaje glatka, sjajna, su- va kao da je polirana. Bolesnici imaju subjektivne smetnje u vidu žarenja i pečenja, te tegobe se potenciraju pri unošenju slatke, slane i kisele hrane, javlja se i gubitak osećaja ukusa i mirisa.
Promene na gingivi su izražene u vidu bledila. Gingiva je sklona ka petehijalnim krvarenjima koja nastaju na najmanju provokaciju. Izuzetno se mogu javiti i spontana krvarenja.
Promene na oralnoj sluzokoži su u vidu petehi- jalnih krvarenja, vrlo često se javljaju promene u uglovima usana, koje su veoma slične angulamom stomatitu.
Lečenje obolelih ide u dva pravca: u lečenju osnovne bolesti i simptomatskoj terapiji oralnih promena.
Opšta terapija obuhvata davanje velikih doza vitamina Bl2.
Vitaminska terapija se primenjuje sve dok se krvna slika ne normalizuje. Individualnim podešavanjem doze ovaj vitamin se daje bolesnicima do kraja života.
Lokalna stomatološka terapija ima za cilj da olakša bolesniku subjektivne smetnje i uspori ili zaustavi progredijenciju oralnih promena. Ova terapija podrazumeva uspostavljanje povoljnih higijenskih prilika i otklanjanje inflamacije parodoncijuma.
Oboleli jezik se premazuje organskim sintetskim bojama (1% rastvor međlenskog plavila), ili nekim anestetičnim sredstvom (5% rastvor lidokaina).