ORALNE PROMENE U TOKU HEMORAGIČNE PURPURE
Hemoragična purpura je krvno oboljenje sa izraženom sklonošću ka krvarenju. Prema broju trombocita razlikujemo primarnu i sekundarnu purpuru. primarna purpura je poznata i kao purpurna vera i predstavlja krvnu diskraziju u toku koje jeu- kupan broj trombocita smanjen. Ona nastaje kod tumora koštane srži, upotrebe nekih lekova i si. U toku sekundarne purpure broj trombocita je normalan, a sklonost ka krvarenju u ovih bolesnika nastaje usled oštećenja zidova kapilara. Oštećenja kapilara u toku sekundarne purpure može izazvati jod, arsen i neke bolesti (npr. tuberkuloza).
Ne postoji razlika između oralnih promena na- stalih u toku primarne i sekundarne purpure, pa se te promene opisuju zajedno.
U toku purpure, u ustima, a naročito na gingivi, izražena su petehijalna krvarenja. Te petehije su u početku crvene i jaasno odvojene od okoline. Već posle kratkog vremena petehije dobijaju žućkast ton. na oralnoj sluzokoži se pored petehija mogu javiti i krvni podlivi. Krvni podlivi su cijanotični. Rede se na oralnoj sluzokoži mogu javiti i gangrenozni procesi. U bolesnika od purpure postoji izrazita sklonost ka krvarenju. Ova krvarenja se javljaju na najmanju provokaciju.
Primarna purpura može biti akutnog toka, sa visokim temperaturama i krvarenjima: iz gingive, jezika, nosa, grla, materice itd. Akutna purpura ima lošu prognozu i može se završiti letalno. Smrt nastupa usled cerebralnih krvarenja.
Lečenje obolelih sprovodi se uklanjanjem uzroka boleti, uz transfuziju krvi. Vrlo korisno se može primeniti i C vitamin, koji smanjuje propusnost ka- pilara.
Lokalna stomatološka terapija se sastoji u zbrinjavanju obolelog parodoncijuma i uspostavljanju povoljnih higijenskih prilika u ustima.
U obolelih od purpure, naročito u akutnoj fazi bolesti, valja izbegavati vađenje zuba i sve krvave intervencije. U ovoj fazi bolesti kontraindicirani su čak i zahvati na parodoncijumu u smislu kiretaže parodontalnih džepova, kao i uklanjanje zubnog kamenca i slično. Ako je vađenje zuba ipak neophodno, to treba učiniti u vreme remisije bolesti, ali uz transfuziju krvi.
Sve intervencije u ustima mogu se sprovoditi samo uz saglasnost i konsultaciju sa hematologom