ORALNE PROMENE U TOKU HEMOFILIJE
Hemofilija je hemoragični sindrom poznat po znatno usporenom zgrušnjavanju krvi.
Bolest nastaje zbog nedostatka antihemofilnog globulina A (AHG-A), poznatog kao VIII faktor koagulacije. Rede se oboljenje javlja zbog nedostatka antihemofilnog globulina B (AHG-B), koji je poznat kao IX faktor koagulacije.
Nedostatak ovih faltora onemogućava stvaranje dovoljnih količina aktivnog tromboplastina, usled čega je pretvaranje protrombina u trombin nedovoljno, te se fibrin iz fibrinogena stvara oskudno. Usled toga se vreme koagulacije produžava, i pri najmanjim povredama nastaju dugotrajna krvarenja.
Hemofilija je nasledna bolest. Oboljevaju samo muškarci, a prenose je ženski članovi porodice, koji ne oboljevaju. Samo izuzetno se hemofilija javlja kod žena.
U ustima obolelih nastaju krvarenja koja nemaju tendenciju da se spontano zaustave, kravrenja u ustima nastaju na najmanje provokacije i traume kao što je pranje zuba, minimalne povrede pri jelu i slično. Česta su krvarenja u dece pri smeni mlečnih zuba. prilikom nekih stomatoloških zahvata, kao što je sprovodna anestezija, nastaju hematomi. Ovi hematomi se šire kroz rastresito tkivo poda usne duplje i mogu da izazovu smetnje pri jelu i govoru, a pritiskom na pojedine nerve mogu izazvati pareste- zije.
Smatra se da su kod hemofiličara opasnije male, skrivene ozlede, od široko otvorenih, operacio- nih rana. Na široko otvorenim ranama moguće je izvršiti podvezivanje krvnih sudova, što nije moguće kod skrivenih povreda.
Kod obolelih od hemofilije treba biti obazriv pri stomatološkim intervancijama. Ukoliko je neophodno vađenje zuba, kiretaža parodontalnih džepova ili neki drugi krvavi zahvat, bolesnika treba pripremiti. Ta priprema se sastoji u transfuziji odnosno u davanju oko četvrt litra sveže citrirane krvi. Smatra se daje ova količina dovoljna da održi približno normalno vreme koagulacije u toku 24 sata.
Sve krvave intervencije u ustima hemofiličara treba izvoditi isključivo uz saradnju sa hematologom.