ORALNE PROMENE U TOKU AKUTNE LEUKOZE
Akutne leukoze počinju obično naglo, sa visokom temperaturom, malaksalošću i gubitkom apetita. Bolesnici imaju bolove u grlu i u oblasti lokomo- tomog sistema.
Bolesnici su bledi, jer nastaje smanjenje ukupnog broja eritrocita. Već posle kratkog vremena op- šte stanje bolesnika postaje veoma loše.
U ustima su najizraženije promene naparodon- cijumu. Gingiva postaje tamnocrvena, uz izraženu hiperplaziju. Usled difuzne leukemične infiltracije nastaje znatno uvećanje gingive, koja nekada skoro potpuno pokriva zube i tako ometa mastikaciju. Gingiva je sunđeraste i meke konzistencije. Na gin- givi su izražena petehijalna krvarenja.
Na ivici slobodne gingive i interdentalnim papilama nastaju ulcero-nekrozne promene. Usled ul-
Sl. 82 Leucosis acuta. Veoma izraženo uvećanje gingive |
cero-nekroznih promena, raspadanja krvnih koagu- luma i izrazito loše oralne higijene, javlja se veoma jak i neprijatan zadah iz usta. Usled alteracije gingive bolesnici imaju veoma jake boleove.
Ulceracije sa slobodne gingive se šire na fiksiranu gingivu, a zatim i na alveolarnu kost i peridon- cijum. Širenjem leukemične infiltracije u peridon- cijumu, nastaje razaranje ligamentamog kompleksa i destrukcije alveolarne kosti. To dovodi do raskla- ćenja, pa i do ispadanja zuba. Ceo taj proces se odvija veoma brzo. Nekada od prvih promena na gin- givi, do teškograzaranja parodoncijuma, prođe svega dva do tri dana.
Po celoj oralnoj sluzokoži, a naročito u predelu jezika i obraza javljaju se ulceracije podrivenih ivica. Ulceracije su pokrivene prljavosivim naslagama, koje usled raspadanja koaguluma i stalnog krvarenja dobijaju mrkobraon boju.
Po sluzokoži obraza i nepca su česta i petehijalna krvarenja. Mestimično se mogu videti i krvni podlivi. Oralna sluzokoža postaje cijanotična i veoma je osetljiva na traume.
Usled visoke temperature, dehidratacije i ishrane pretežno kašastom hranom, jezik bolesnika postaje suv, ispucan i pokriven žutomrkim naslagama.
Usne obolelih od leukoze su suve i ispucane, a usled krvarenja mrke su boje. Sve regionalne limfne žlezde su uvećane. Slično uvećanje i ostalih limfnih žlezda vidi se i po ćelom telu.
U diferencijalnoj dijagnozi akutnih leukoza u obzir dolazi veći broj oralnih oboljenja kao: hiper- plastični gingivit, ulcero-nekrozni gingivit, oralne promene izražene u toku skorbuta i hemoragičnih purpura i druge.
Hiperpalstični gingiviti su slični akutnim leu- kozama, samo po promenama na gingivi. Ostali oralni znaci koji su izraženi u toku leukoza (petehijalna krvarenja sluzokože, ulceracije na jeziku i oralnoj sluzokoži) nisu prisutni kod gingivita, pa se na osnovu njih i postavlja diferencijalna dijagnoza.
Ulcero-nekrozni gingivit je sličan akutnoj leukozi po alteraciji marginalne gingive, akutnom toku bolesti i febrilnim reakcijama koje ova oboljenja prate. Razlika se postavlja po promenama van gingive koje nastaju u toku akutne leukoze, do su kod ulcero-nekroznog gingivita promene izražene samo na gingivi. Izrazita hiperplazija gingive u toku akutne leukoze, koja nije izražena u toku ulcero-nekro- znog gingivita, predstavlja takođe važan diferenci- jalno-dijagnostički znak.
Skorbut se uzima u obzir u diferencijalnoj dijagnozi jer su promene u parodoncijumu i usnoj duplji veoma slične oralnim promenama koje prate akutnu leukozu. Ovde se diferencijalna dijagnoza postavlja na osnovu anamneze. Kod skorbuta pro- mene na oralnim tkivima nastaju ukoliko je organizmu šest do osam meseci nedostajao C vitamin. To mora da budu izuzetni i specifični uslovi, koji za nastanak akutne leukoze nisu potrebni. Razlikuje se početak i tok ove dve bolesti, leukoze počinju na- gloi razvijaju se brzo. Skorbut karakteriše neprime- tan početak i izrazit hronicitet procesa.
Hemoragične purpure slične su akutnim leuko- zama po petehijalnim krvarenjima i nekim drugim oralnim promenama. Razlika između ove dve krvne diskrazije postavlja se prema opštim znacima bolesti Oboleli od leukoza ostavljaju utisak teških bolesnika, što nije slučaj sa hemoragičnom purpurom. Oralne promene su najčešće znatno teže kod obole- lih od akutne leukoze nego kod hemoragičnog sindroma.
Lečenje obolelih od akutne leukoze sprovodi hematolog. I pored preduzetih mera, prognoza bolesti je loša. Smrt nastupa usled sepse, pneumonije i moždanih krvarenja.
Oralno lečenje ima za cilj da spreči teže komplikacije koje dolaze od strane anaerobne i druge oralne infekcije. Koriste se antiseptici uz antibiotike. Kod obolelih treba brižljivo ukloniti zubne naslage i uspostaviti povoljnu oralnu higijenu.