OTKRIVANJE PARODONTALNIH DŽEPOVA SONDIRANJEM
Parodontalni džepovi se najsigurnije otkrivaju sondiranjem.
Sondiranje parodontalnih džepova daje podatak o tome da li postoje parodontalni džepovi, kolika je njihova dubina, gde su lokalizovani i da li u njima ima konkremenata.
Za sondiranje parodontalnih džepova se koristi parodontološka graduisana sonda sa zatupljenim vrhom ili kuglom na vrhu. Za sondiranje se može koristiti i obična stomatološka sonda, ali se preporučuje da bude sa zaobljenim vrhom. Ako je sonda sa oštrim vrhom ona može da prodre između ćelija pripojnog epitela na dnu parodontalnog džepa,-pa se dobija podatak daje džep dublji nego stoje stvarno dubok. Tako se može desiti da se čak i gingi valni sulkus proglasi za parodontalni džep.
Deo sonde koji ulazi u parodontalni džep treba da je dovoljno dugačak, tako da se mogu izmeriti i najdublji džepovi, čija dubina može nekada da odgovara dužini korena zuba. Deo sonde koji ide u parodontalni džep treba daje podeljen u milimetre.
Za sondiranje parodontalnih džepova koji se nalaze u predelu furkacija višekorenih zuba koristi se specijalna parodontološka sonda sa povijenim radnim delom.
Sondiranje se vrši intimno uz zub u apikalnom smeru, bez kprišćenja veće sile. Sonda prati vertikalnu osovinu zuba sve do pojave otpora koji nastaje od pripojnog epitela.
Sondiranje parodontalnih džepova je bezbolan zahvat. Izuzetno, ako su veoma izražene ulceracije na mekom zidu džepa, sondiranje može biti veoma bolno i pored pažljivog manipulisanja. ak i prilikom vrlo pažljivog sondiranja i veoma blagog pritiska, može se javiti intenzivno krvarenje.
Bol može nastati i usled kretanja sonde po površini korena zuba.
Sondiranjem se teško može utvrditi da li je u pitanju gingivalni sulkus, gingivalni ili parodontalni džep. Za njihovo razlikovanje bitno je utvrditi ce- mentno-gleđnu granicu. To se postiže ako se sondom klizi po površini gleđi u apikalnom smeru. U jednom trenutku osetiće se prelaz između cementa i gleđi. Ako sonda ne prodire dublje od nje u apikalnom smeru, a izmerena vrednost je do dva milimetra, u pitanju je gingivalni sulkus. Ukoliko je izmerena vrednost veća od dva milimetra, onda je u pitanju gingivalni džep. Ako posle utvrđivanja ce- mentno-gleđne granice sonda i dalje bez velikog napora klizi po cementu u apikalnom smeru onda je u pitanju parodontalni džep.
Znatne smetnje prilikom sondiranja parodon- talnih džepova mogu izazvati subgingivalni konkre- menti na korenu zuba.
Sondiranjem se može odrediti dubina parodon- talnog džepa, nivo pripojnog epitela i nivo ivice gingive. Utvrđene vrednosti izražavaju se u milimetrima. Merenja za utvrđivanje ovih parametara se vrše na vestibulamoj površini (mezijalno, sredina vestibulame površine i distalno) i na oralnoj površini (mezijalno, sredina oralne površine i distalno).
DUBINA PARODONTALNOG DŽEPA je rastojanje od ivice gingive do dna džepa odnosno koronarnog kraja pripojnog epitela.
U okviru merenja ovog rastojanja, znatan njegov deo (nekada najveći deo) čini uvećana gingiva usled edema ili hiperplazije. Zbog toga se mere- njem parodontalnog džepa ne sagledava veličina razaranja parodoncijuma.
NTVO PRIPOJNOG EPITELA je rastojanje od gleđno-cementne granice do dna parodontalnog džepa. Njegovim određivanjem dobija se realna predstava o veličini razaranja potpornog aparata zuba.
NIVO IVICE GINGIVE se određuje mere- njem rastojanja od ivice gingive do gleđno-cementne granice.
Ukoliko se ivica gingive nalazi na uobičajenom nivou (ako nema edema, hiperplazije ni destrukcije gingive), onda dubina parodontalnog džepa i nivo pripojnog epitela imaju iste vrednosd.
Ako postoji ogolićenje vratova zuba, tako daje ivica gingive apikalnije od gleđno-cementne granice, onda je dobijena vrednost dubine parodontalnog džepa manja od vrednosti za nivo pripojnog epitela.
Ukoliko je ivica gingive koronamije od gleđ-j no-cementne granice (zbog hiperplazije ili edema),
tada je vrednost za dubinu džepa veća od one za nivo pripojnog epitela.
Na osnovu podataka dobijenih pomoću sondiranja parodontalnih džepova utvrđuje se prognoza i plan terapije parodontopatije odraslih.
Konstruisane su i automatske i elektronske sonde. Pomoću ovih sondi se mnogo preciznije ispituju parodontalni džepovi. Smatra se da se pomoću automatskih i elektronskih sondi i do 10 puta preciznije meri dubina parodontalnih džepova nego pomoću klasične graduisane parodontološke sonde.