OSTALE MEKE NASLAGE ZNAČAJNE ZA STVARANJE DENTALNOG PLAKA
Pored dentalnog plaka na zubima se mogu formirati i neke druge meke naslage. To su: materia alba, naslage od ostataka hrane i različite pigmentacije. Te naslage imaju znatno manju ulogu u nastanku parodontopatija. Uloga tih mekih naslaga je indirektna. One doprinose stvaranju dentalnog plaka.
MATERIA ALBA
To je bela meka naslaga na zubim, sastavljena od mikroorganizama, deskvamiranih epitelnih ćelija, raspadnutih leukocita, delića raspadnute hrane, pljuvačnih proteina i lipida. Materia alba sadrži mnogo manje mikroorganizama od dentalnog plaka, pa se može pomisliti daje manje štetna za parodoncijuma. Međutim, ispod naslage koju čini materia alba nalazi se dentalni plak. Zato i ovu naslagu treba ukloniti sa zuba. Kako je materia alba labavo pričvšćena za podlogu, to se ona uklanja već snažnim ispiranjem usta.
NASLAGE OD OSTATAKA HRANE
Na zubima se mogu zadržati i ostaci hrane. Zahvaljujući mehanizmu samočišćenja usne duplje najveća količina ostataka hrane biva brzo odstranjena, ali jedna količina ostataka hrane se ipak zadržava na zubima. To zadržavanje ostataka hrane zavisi prvo od stepena oralne higijene. Mada nemaju većeg značaja za nastajanje inflamacije gingive, treba ih zajedno sa drugim naslagama uklanjati sa zuba.
PIGMENTACIJA NA ZUBIMA
To su one naslage zbog kojih površina zuba menja boju. Pigmentacije na zubima nastaju usled aktivnosti nekih mikroorganizama ili kao posledica pušenja. Pigmentacije mogu nastati i usled ispiranja usta nekim medikamentima, kao i od delovanja soli nekih metala.
Pigmentacije usled dejstva nekih mikroorganizama mogu biti mrke, crne, zelene i narandžaste. Nisu od značaja za nastanak parodontopatije. Bolesnici obično traže njihovo uklanjanje iz estetskih razloga.
DUVANSKE PIGMENTACIJE nastaju kod pušača. To su žućkaste naslage. Kod hroničnih pu- šača takve naslage postaju mrke, pa i crne. Duvan- ske naslage pokrivaju manji ili veći deo površine krunice zuba ili stomatoloških radova; Du vanske naslage je relativno teško odstraniti, naročito iz fi- siira i neravnina gleđi.
Pušenje doprinosi pojavi patoloških promena gingive na taj način što đuvanske pigmentacije: čine površinui zuba neravnom, omogućavajući taloženje dentalnog plaka.
PIGMENTACIJA SOLIMA METALA nastaje profesionalno, rede na druge načine. .Naslage nastale od soli metala na površini zuba takođe favo- rizuju nakupljanje dentalnog plaka.
Pigmentacije na zubima mogu nastati i usled ispiranja usta nekim tekovima. Tako posle duže pri- mene rastvora hlorheksidina, površina zuba može biti obojena mrko. Takve naslage su bezazlene! Jako se uklanjaju sa zuba već četkicom za zube.