PLAN LEČENJA I REDOSLED PRIMENE TERAPIJSKIH MERA U LEČENJU OBOLELIH OD PARODONTOPATIJE
Nakon postavljanja dijagnoze parodontopatije i posle utvrđivanja prognoze za pojedine zube kao i za sve zube, pristupa se izradi plana lečenja parodontopatije. Plan terapije parodontopatije je strogo individualan i donosi se za svakog bolesnika posebno. To se ne sme raditi po nekom šablonu. Plan terapije obuhvata sve mere i zahvate koje je potrebno preduzeti kod određenog bolesnika, da bi se postigao željeni cilj lečenja.
Metode lečenja obolelog parodoncijuma su mnogobrojne i raznovrsne. Zadatak je stomatologa da odabere onu metodu lečenja i primeni one mere koje će u konkretnom slučaju dati najbolje rezultate. Na izbor terapijske metode, kao i na uspeh terapije, utiče prvenstveno težina patoloških promena u parodoncijumu. U nekih bolesnika sa početnim oblicima parodontopatije potpun terapijski uspeh postiže se već posle primene nekoliko osnovnih terapijskih zahvata i uspostavljanja dobre oralne higijene. Kod razvijenih oblika parodontopatije dobar terapijski efekat postiže se tek posle više terapijskih mera i kroi duži vremenski interval.
Plan lečenja parodontopatije obuhvata niz mera koje se primenjuju u dužem vremenskom periodu. Neke od njih bolesnik treba da primenjuje dokle god ima zube. Bolesniku treba objasniti značaj planiranih mera. Posebno mu treba istaći da planirane mere lečenja čine jedinstvenu celinu i da se uspeh lečenja može postići samo ako se sve potrebne mere primene.
Bolesniku valja objasniti da suština lečenja nije da se sačuvaju zubi sa velikim razaranjima potpornog aparata zuba. Pažnju treba prvenstveno usmeri- ti na to da se sačuvaju zubi sa početnom i umere- nom destrukcijom parodoncijuma.
Plan lečenja treba da obuhvati i redosled primene odabranih terapijskih mera. Ukoliko su u bolesnika prisutne i neke subjektivne tegobe, kao na primer bol koji prati akutni parodontalni ap- sces, takve smetnje treba prvo ukloniti. Zube, za koje je utvrđeno da ih nije moguće lečiti, treba izvaditi.
Tek onda kada bolesnika oslobodimo subjektivnih smetnji, pristupa se lečenju bolesnika po jednom relativno standardnom redosledu. Ovaj redosled lečenja obolelih od parodontopatije se najčešće odvija u pet faza, tako da se lečenja preduzima sle- dećim redom:
– Prva faza lečenja obolelih od parodontopatije odnosi se na uklanjanje inflamacije parodoncijuma. Ova faza lečenja se označava i kao bazična terapija.
– Druga faza lečenja obolelih od parodontopatije preduzima se posle bazične terapije i odnosi se na delovanje na parodontalne džepove.
– Treća faza lečenja obolelih od parodontopatije odnosi se na uspostavljanje povoljnih okluzo-artikulacionih odnosa. Ove mere se primenjuju u svih bolesnika ukoliko su oklu- zalni poremećaji izraženi.
– Cetvrtafaza lečenja obolelih odnosi se na hi- rurško uklanjanje urođenih ili stečenih mu- kogingivalnih anomalija koje utiču na nastanak i tok parodontopatije.
U mukogingivalne anomalije sapadaju:
– uzana fiksirana gingiva,
– plitak vestibulum usta,
– defekti gingive sa ogolićenjem vrata i korena zuba i koronarni pripoj frenuluma jezika i usana i lateralnih plika sluzokoža.
Peta faza lečenja obolelih od parodontopatije primenjuje se posle završenog lečenja obolelih i odnosi se na program mera kojima je cilj da održavaju postignute rezultate lečenja i spreče recidiv.