Aminosol® 15% Infuzioni rastvor
DEJSTVO
Aminosol® 10% infuzioni rastvor sadrži esencijalne, semiesencijalne i neesencijalne aminokiseline. Kao takav, veoma je pogodan za primenu u sklopu delimične ili totalne parenteralne ishrane, kao i za profilaksu i terapiju gubitka proteina i tečnosti, kada nije moguća enteralna ishrana.
INDIKACIJE
Aminosol1® 10% infuzioni rastvor primenjuje se, zajedno sa emulzijama masti, elektrolitima i ugljenim hidratima, u sklopu delimične ili totalne parenteralne ishrane, kao i za profilaksu i terapiju gubitka proteina i tečnosti, kada nije moguća enteralna ishrana. Indikovan je kod težih gastrointestinalnih oboljenja (ileus, peritonitis, malapsorpcija, zapaljenjska bolest creva, pankreatitis, enterokutane fistule), hiperkataboličkih stanja (traume, opekotine, sepsa) i drugih bolesti (anorrhexia nervosa, maligna oboljenja), u preoperativnom i postoperativnom periodu.
DOZIRANJE I NAČIN PRIMENE
Aminosol® 10% se primenjuje u vidu intravenske infuzije kroz jednu od centralnih vena, a za primenu do pet dana, može i kroz perifernu venu. Doziranje je individualno, prema težini metaboličkog poremećaja i prema potrebama organizma za aminokiselinama.
Prosečna doza za odrasle iznosi 10-20 ml/kg/24 h, što odgovara 1-2 g aminokiselina/kg/24 h. Maksimalna dozvoljena brzina infuzije je 1 ml/kg/h, dok je maksimalna dozvoljena doza 20 ml/kg/24 h.
Doziranje u bubrežnoj insuficijenciji: kod pacijenata koji se ne dijaliziraju preporučuje se unos proteina od 0,6-1,0 g/kg/24 h. Kod onih koji su na dijalizi daje se 1,2-2,7 g/kg/24 h.
Doziranje u insuficijenciji jetre: pacijenti sa insuficijencijom jetre ne podnose veliko opterećenje aminokiselinama pa im se potrebe za proteinima kreću od 0,8-1,1 g/kg/24 h.
NEŽELJENA DEJSTVA
Prilikom predoziranja Aminosol® 10% infuzionog rastvora, ili usled davanja ovog preparata brzinom većom od dopuštene, mogu da se jave: mučnina, povraćanje, znojenje, groznica i tahikardija.
Ove pojave su reverzibilne i povlače se po obustavljanju infuzije ili smanjenju njene brzine. Prebrza primena infuzije Aminosol® 10% može da dovede do preopterećenja tečnošću i do poremećaja elektrolitnog sastava plazme.
Primena Aminosol® 10% kateterom kroz centralnu venu može da bude praćena uobičajenim ranim i kasnim komplikacijama vezanim za plasiranje i održavanje katetera.
Aminosol® 10% može da favorizuje deficit folata u organizmu, zbog čega je tokom infuzione terapije ovim preparatom poželjna primena i folne kiseline.
KONTRAINDIKACIJE
Metabolička acidoza, teška insuficijencija bubrega i jetre, | šok, hipoksija, dekompenzovana srčana insuficijencija, dečiji uzrast.
UPOZORENJA
Potrebno je permanentno kontrolisati acidobazni i elektrolitski status, bilans tečnosti u organizmu i stanje bubrežne funkcije. Kod dodavanja standardne ishrane obratiti pažnju na kompatibilnost. Posebna predostrožnost je potrebna u trudnoći i periodu dojenja, jer ne postoje kontrolisane studije na ovoj populaciji. Dozvoljena je! primena samo bistrog rastvora iz neoštećene boce!
INTERAKCIJE
Ne preporučuje se nekontrolisano dodavanje drugih lekova Aminosol® 10% rastvoru. U nastavku se navodi spisak lekova koji su dozvoljeni za mešanje sa ovim rastvorom. Od antibiotika to su: amikacin, ampicilin, cefotaksim, ceftriakson, doksiciklin, eritromicin,! gentamicin, hloramfenikol, klindamicin, netilmicin, penicilin,! piperacilin, tetraciklin, tobramicin i vankomicin. Ostali lekovi su: aminofilin, ciklofosfamid, cimetidin, citarabin, digoksin, dopamin, famotidin, fitomenadion, fluorouracil, folna kiselina, furosemid, heparin, hlorpromazin, insulin, kalcijum-glukonat lidokain, metildopa, metilprednizolon, metoklopramid, metotreksat, morfin, nizatidin, noradrenalin, propranolol, ranitidin i riboflavin.
NAČIN ČUVANJA
Čuvati na temperaturi od 15 do 25°C, zaštićeno od svetlosti.
ROK UPOTREBE
2 godine. Lek ne treba upotrebljavati posle datuma označenog na pakovanju.
NAČIN IZDAVANJA
Lek se može upotrebljavati samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
PAKOVANJE
Boca sa 500 ml rastvora
PROIZVOĐAČ
HEMOFARM A.D. – HEMOMONT D.O.O.- Podgorica