• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Simvastatin – Cholipam®

Simvastatin – Cholipam®

 

Hipolipemik

Zaštićeno ime leka

Generičko ime leka

Cholipam®

 

simvastatin

ATC

DDD

Trudnoća

C10AA01

; O 0,015 g

X

JKL

Oblik i pakovanje

Dojenje

1104510

i film tableta 20 po 10 mg

Izbegavati

1104511

film tableta 20 po 20 mg

 

 SASTAV

1 film tableta sadrži 10, odnosno 20 mg simvastatina

MEHANIZAM DEJSTVA

Cholipam® (simvastatin) neaktivni je lakton koji se posle resorpcije hidrolizuje u aktivnu (3-hidroksi kiselinu. Ona je glavni metabolit i inhibitor 3-hidroksi-3metilglutaril-koenzim A (HMG-CoA) reduktaze, enzima koji katalizuje biosintezu holesterola. Pošto je konverzija HMG-CoA u mevalonat, rani stepen u biosintetskom putu holesterola, ne očekuje se da terapija Cholipam®, prouzrokuje akumulaciju potencijalno toksičnih sterola. Simvastatin vrlo efikasno smanjuje nivo ukupnog holesterola u plazmi (ukupni-H), LDL holesterola (LDL-H), triglicerida (TG) i VLDL holesterola (VLDL-H), a povećava nivo HDL holesterola (HDL-H) kod heterozigotnih familijarnih i nefamilijarnih oblika hiperholesterolemije. Takođe je efikasan i kod mešovitih hiperlipidemija kada je uvećan holesterol i kada je dijetoterapija sama bila nedovoljna. Adekvatni efekti su dobijeni već posle dve nedelje, dok se maksimum terapijskog efekta javljao u toku 4-6 nedelja. Efekt ostaje konstantan tokom cele terapije. Kada se prekine terapija simvastatinom, vrednost holesterola i triglicerida se vraća na nivo pre početka terapije.

 

Analiza rezultata ukazuje da je klinička efikasnost jednaka kod bolesnika sa različitim nivoima LDL holesterola, tako da konačna korist od terapije simvastatinom više zavisi od inicijalnog kardiovaskularnog rizika nego od početnih nivoa LDL holesterola.

FARMAKOKINETIKA

Posle oralne primene simvastatina, resorbuje se 60-80% unete doze, a hrana ne utiče na stepen resorpcije. Bioraspoloživost je I6I

mala, samo oko 5%, jer se najveći deo simvastatina zadrži u jetri i podleže metabolizmu prvog prolaza tokom kojeg u hepatocitima nastaje nekoliko aktivnih metabolita, od kojih je najznačajnija beta- hidroksikiselina. Aktivni metabolit i ukupni metaboliti se uglavnom zadržavaju u jetri, a u manjoj meri prelaze u cirkulaciju u kojoj postižu najviše koncentracije posle 1-3 sata od uzimanja leka.

Eliminacija iz organizma odvija se najvećim delom, oko 60% putem žuči i fecesa, tim putem se izlučuju neresorbovane količine i metaboliti simvastatina, a 13% se izlučuje putem bubrega i mokraće pretežno u nepromenjenom obliku.

Poluvreme eliminacije glavnog aktivnog metabolita betahidro- kiseline je 1.9 sati, a ukupni klirens 31,8 l/h.

Pol i starost ne utiču na farmakokinetiku značajno, pa nema razloga za modifikaciju doziranja kod žena i starijih osoba.

INDIKACIJE

 
  •  Hiperlipidemija tip Ha, llb i III
  •  Koronarna bolest (primarna i sekundarna prevencija).

DOZIRANJE I NAČIN PRIMENE

Pre početka terapije, bolesnik treba da bude podvrgnut standardnoj dijeti za smanjenje holesterola i da se pridržava dijete u toku trajanja terapije.

Kod hiperlipidemije uobičajena doza je 10 mg dnevno jednokratno, uveče. Bolesnici sa malom do umerenom hiperholesterolemijom mogu biti lečeni početnom dozom od 5 mg simvastatina dnevno. Ukoliko je potrebno, dozu treba prilagođavati individualno.

Kod porodične homozigotne hiperholesterolemije preporučena doza je 40 mg simvastatina uveče, ili 80 mg dnevno u tri pojedinačne doze od 20 mg i večernjom dozom od 40 mg. Cholipam® takođe treba uzimati kao dopunu drugim terapijama za sniženje lipida. Bolesnici sa koronarnom bolešću srca treba da započnu lečenje početnom dozom od 20 mg na dan, uveče. Ukoliko je to potrebno, dozu treba povećavati u intervalima ne kraćim od 4 nedelje, do maksimalno 80 mg dnevno, uveče.

Dozu treba smanjiti u slučaju sniženja nivoa LDL holesterola ispod 75 mg/dl (1,94 mmol/l) ili ukupnog holesterola ispod 140 mg/dl (3,6 mmol/l).

 

Cholipam® je efikasan kako u monoterapiji, tako i u kombinaciji sa lekovima koji povećavaju izlučivanje ili razgradnju žučnih kiselina. Kod bolesnika koji uzimaju ciklosporine, derivate fibrinske kiseline ili niacin u dozi koja snižava vrednost lipida (£1 g dnevno), doza simvastatina ne sme preći 10 mg dnevno.

Kod bolesnika koji uzimaju amiodaron ili verapamil zajedno sa simvastatinom, njegova doza ne sme preći 20 mg dnevno.

Budući da se simvastatin ne izlučuje značajno putem bubrega, modifikacija doziranja nije neophodna kod bolesnika sa umerenom |02 bubrežnom insuficijencijom.

i Kod bolesnika sa značajnim oštećenjem bubrega (kreatinin klirens i <30 ml/min.), doze simvastatina veće od 10 mg na dan treba da i budu pažljivo razmotrene i ordinirane.

KONTRAINDIKACIJE

  •  Preosetljivost na bilo koju komponentu leka.
  •  Aktivno oboljenje jetre ili neobjašnjeno perzistentno povećanje serumskih transaminaza.
  •  Trudnoća i dojenje.

UPOZORENJE

Miopatija/Rabdomioliza

 

Simvastatin i drugi inhibitori HMG-CoA reduktaze, mogu povremeno izazvati miopatiju, koja se manifestuje kao bol ili slabost u mišićima. ¡Povećanje ukupne kreatin kinaze (CK) može biti više od 10 puta od !normalnih vrednosti. Miopatija ponekad prelazi u rabdomiolozu sa ili ¡bez akutne renalne insuficijencije praćene mioglobinurijom, i retko | može doći do smrtnog ishoda.

Rizik od miopatije/rabdomiolize je povećan pri kombinovanoj primeni simvastatina sa sledećim lekovima: potentni inhibitori CYP3A4- ciklosporin, itrakonazol, ketokonazol, eritromicin, klaritromicin, ¡inhibitori HIV proteaze ili nefazodon, naročito sa velikim dozama ¡simvastatina.

jLekovi za snižavanje holesterola koji mogu uzrokovati nastanak imiopatije kada se primenjuju samostalno: derivati fibrinske kiseline ¡ili niacin u dozi za snižavanje holesterola (£1 g dnevno), naročito kada se primenjuju sa velikim dozama simvastatina.

Ostali lekovi: amiodaron ili verapamil (ali ne i drugi blokatori kalcijumskih kanala) ukoliko se primenjuju sa velikim dozama simvastatina.

Rizik od miopatije/rabdomiolize je dozno zavisan.

¡Preporučuje se da testiranje funkcije jetre pre početka terapije,

| kao i periodično u toku terapije, za vreme prve godine lečenja ili ijednu godinu nakon poslednjeg povećanja doze kod svih bolesnika. Bolesnike koji su tretirani dozama od 80 mg, neophodno je podvrgnuti testiranju na svaka tri meseca. Naročito treba obratiti pažnju na bolesnike sa inicijalno povišenim nivoima serumskih |transaminaza, kod kojih testiranje treba češće ponavljati. Ukoliko ¡nivo transaminaza poraste tri puta u odnosu na gornju granicu, terapiju treba prekinuti.

 

Lek treba pažljivo ordinirati kod bolesnika koji uzimaju značajne ko­ličine alkohola, i/ilj imaju u anamnezi oboljenje jetre. Aktivno oboljenje J jetre ili neobjašnjeni porast transaminaza su kontraindikacije za | primenu simvastatina.

 

Kao i kod drugih hipolipemika, umereno povećanje serumskih transaminaza (manje od trostruke vrednosti gornje granice), zabeleženo je ¡i za vreme terapije simvastatinom. Ove promene se javljaju brzo nakon početka terapije simvastatinom, obično su prolazne i nisu udružene sa drugim simptomima, tako da se terapija ne prekida.

UPOTREBA U TRUDNOĆI I PRILIKOM DOJENJA

Cholipam® je kontraindikovan za vreme trudnoće. Bezbednost ! primene simvastatina kod trudnica nije utvrđena. Iz tih razloga Cholipam® se ne sme primenjivati kod trudnica, žena koje pokušavaju j da zatrudne ili kod onih koje sumnjaju na trudnoću. Nije poznato da II se simvastatin 1 njegovi metaboliti izlučuju majčinim mlekom. Ipak, bolesnice koje koriste Cholipam6, ne bi trebalo da doje decu.

INTERAKCIJE SA LEKOVIMA

Simvastatin se metaboliše uz pomoć CYP3A4, ali sam ne inhibiše ; aktivnost CYP3A4. Zbog toga se ne očekuje da simvastatin utiče na nivoe drugih iekova u plazmi koji se metabolišu uz pomoć CYP3A4. i Potentni inhibitori CYP3A4: itrakonazol, ketokonazol, eritromicin, klaritromicin, fihibitori HIV proteaze, nefazodon J ciklospori®, i povećavaju rizik od miopatije.

Lekovi koji nisu potentni inhibitori CYP3A4, a koji mogu uzrokovati! nastanak miopatije, ukoliko se primenjuju samostalno (derivati fibrinske kiseline i niacin 21 g dnevno),’ povećavaju rizik od miopatije.

Rizik od nastanka miopatije/rabdomiolizeje povećan kombinovanom primenom sa amipdaronom ili verapamilom (ali ne 1 sa drugim blokatorima kalcljumskih kanala).

Simvastatin u dozi od 20-40 mg dnevno, umereno povećava efekt kumarinskih antikoagulanasa.

Sok od grejpfruta sadrži jednu ili više komponenti koje inhibiraju CYP3A4 i mogu dovesti do povećanja nivoa Iekova u plazmi koji se metabolišu preko CYP3A4.

NEŽELJENA DEJSTVA

Simvastatin se dobro podnosi, većina neželjenih dejstava su blaga i prolazna. U toku kontrolisanih kliničkih studija, neželjeni efekti su bili prisutni u 1-3,5% slučajeva: glavobolja, bol u trbuhu, opstipacija i nadutost.

Pojava miopatije/rabdomiolize je retka i dozno zavisna (0,02% kod primene dnevne doze od 20 mg; 0,07% kod primene dnevne doze od 40 mg i 0,3% kod primene dnevne doze od 80 mg).

Dodatni prateći neželjeni efekti mogu bi|: mučnina, dijareja, osip, svrab, alopecija, vrtoglavica, grčevi u mišićima, mijalgija, pankreatitis, i: parestezije, periferna neuropatija, povraćanje ili anemija, lako retko, može se javiti preosetljivost na lek.

KSHMR Poremećaji funkcije jetre su obično blagi i prolazni. Retko se javija značajno i stabilno povišenje serumskih transaminaza. Takođe je jg^ opisano povišenje nivoa alkalne fosfataze i Y-glutamil transpeptidaze,

NAČIN IZDAVANJA

Lek se može izdavati samo uz lekarski recept. Lek može uticati na psihofizičke sposobnosti.

NAČIN ČUVANJA

Čuvati na temperaturi od 15-25°C, zaštićeno od svetiosti i vlage. Čuvati van domašaja dece.

ROK UPOTREBE

Naznačen je na pakovanju.

PROIZVOĐAČ

HEMOFARM A.D.-Vršac

Slični članci

Šta su matične ćelije ?

Šta su matične ćelije ? U stvaranju i delovanju našeg tela učestvuje više miliona ćelija. Sve one imaju svoju funkciju...

Pročitaj jošDetails

Neinvazivni prenatalni test (NIPT) u ranoj trudnoći

Neinvazivni prenatalni test (NIPT) u ranoj trudnoći Pomoću jednostavnog testa krvi trudnice sada o svojoj bebi mogu saznati više nego...

Pročitaj jošDetails

AEROGAL® 0,5 mg/1 ml, sirup desloratadin – sirup za alergije, protiv alergija kod deteta, dece

AEROGAL® 0,5 mg/1 ml, sirup desloratadin - sirup za alergije, protiv alergija kod deteta, dece Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre...

Pročitaj jošDetails

Bronchicum® pastile, 100 mg, komprimovana lozenga – tablete protiv kašlja, za kašalj

Bronchicum® pastile, 100 mg, komprimovana lozenga - tablete protiv kašlja, za kašalj SANOFI Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, jer sadrži informacije...

Pročitaj jošDetails

Deksametazon, tobramicin Tobradex, Tobradeks kapi za oči

Deksametazon, tobramicin Tobradex, Tobradeks kapi za oči Pažljivo pročitajte ovo uputstvo, pre nego što počnete da koristite ovaj lek.  ...

Pročitaj jošDetails

Uskolisnu trputac (Plantago Lancelota L.) – Mucoplant Mukoplant – sirup protiv kašlja, za kašalj

Uskolisnu trputac (Plantago Lancelota L.) - Mucoplant Mukoplant - sirup protiv kašlja, za kašalj Uskolisnu trputac (Plantago Lancelota L.) jedna...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Tulip - atorvastatin

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.