Afte predstavljaju zapaljenje usne sluzokože i nazivaju se stomatitis aphtosa, odnosno aftozni stomatitis.
Afte predstavljaju ulceracije epitela usne duplje, odnosno bolne rane koje mogu da budu beličaste, žućkaste, ili sivkaste. One mogu da se nalaze na bilo kom delu usne duplje, počev od desni, preko nepca, pa i na jeziku. Iako nisu ozbiljan zdravstveni problem, u velikoj meri mogu da ometaju normalno svakodnevno funkcionisanje, jer su veoma bolne, i mogu da pričinjavaju smetnje prilikom gutanja i govora.
Brojne su teorije o nastanju afti, a dominiraju poremećaj imuniteta, loša i neadekvatna ishrana, problemi sa varenjem, nedostatak vitamina i pojedinih minerala, Veoma retko, afte mogu da se nadju kod ozbiljnijih bolest popute gluten senzitivne enteropatije (celijačna bolest), alergija različitog porekla, Kronove bolesti, ulceroznog kolitisa, leukemije, pa i anemije.
Pojedini autori naglašavaju da u nastanku afti veliku ulogu igra i nasledna predispozicija, pa i infekcija različitim sojevima virusa, ili bakterija, ali ove tvrdnje nisu u potpunosti dokazane.
Statistički podaci pokazuju da od ovog problema sa vremena na vreme boluje svaka peta osoba. Takodje, osobe ženskog pola, nešto češće bivaju pogodjene ovim problemom, a ono što je posebno interesantno je da se afte češće nalaza medju pripadnicima višeg socio-ekonomskog statusa i medju osobama koje konzumiraju cigarete, a pravi razlog ovoga nije u potpunosti poznat.
Pre pojave afte, pojavljuje se crvenilo i blago peckanje i osećaj nelagodnosti na mestu na kome će se pojaviti afta. Zatim se pojavljuje mehurić koji je ispunjen bistom tečnošću, koji brzo puca i ostaju ogoljeni nervni završeci ispod epitela, pa je afta veoma bolna. Brzo zatim se površina ulcerisane lezije pokriva belim, sivkastim, ili žućkastim pokrivačem, pa se afte lako prepoznaju.
Bol je naročito izražen pri jelu tople, ljute i kisele hrane, a afte se najčešće javljaju na sluzokoži obraza, a redje na desnima, najredje na jeziku. Najčešće se javljaju male afte koje prolaze za par dana. Potom se javljaju velike afte, mada znatno redje i kod svake desete osobe, koje može da prati povišena telesna temperatura. Veličina ovih afti prelazi jedan centimetar. Najredje se javljaju afte na više mesta od jednom koje mogu da budu veoma neprijatne i da se slivaju u veće afte.
Uzrok nastanka afti nije u potpunosti poznat, pa ne postoji ni potpuno efikasan način lečenja ovog problema.
Potrebno je hraniti se zdravo (unošenje većih količina vlaknaste hrna, voća, povrća, a izbegavati proizvode sa rafinisanim šećerom, kao i sa konzervansima).
Savetuje se uzimanje namirnica koje su bogate vitaminom C, B, kao i flavonidima. Takodje, preporuka je da se izbegava alkohol.
Zapaljenski proces može da se smiri ispiranjem usta čajem od žalfije, kamilice, ali i kadulje koja ima antiseptično dejstvo.
Pomaže i koriščenje preparata od aloja vere, kako njihovo konzumiranje, tako i direktno nanošenje na aftu.
Besprekorna higijena usta je obavezna, odnosno potrebno je redovno pranje zuba, korišćenje konca za zube i tečnosti za ispiranje usta.