Trinaesta nedelja trudnoće
Nastavlja se razvoj posteljice koja doprema hranjive sastojke kao i kiseonik bebi, ali i izbacuje neželjene supstance iz organizma bebe. Posteljica sada preuzima u potpunosti hormonsku funkciju žutog tela jajnika, što je od presudnog značaja za održavanje trudnoće.
Posteljica je obično okruglog oblika i u vreme termina porodjaja će težiti oko 500 g. Ima dve površine: jednu hrapavu sa koje polaze horionske resice i usađuju se duboko u sluzokožu materice i drugu stranu koja je glatka i prekrivena tankom opnom.
Ova opna se nastavlja i širi od posteljice oblažući celu unutrašnjost materice stvarajući šupljinu ispunjenu tečnošću u kojoj se nalazi fetus. Opna se zapravo sastoji od dva lista, amniona i horiona, koji su slepljeni. Sa glatke strane posteljice polaze krvni sudovi preko kojih je fetus u vezi sa posteljicom i majkom.
Nastavlja se i oblikovanje lica, naročito nosa i obraza, a očni kapci se spajaju i ostaće zatvoreni skoro četiri meseca. Sada se jasno razlikuje koštano tkivo koje je već na svom mestu. Rast ručica omogućava njihovo pomeranje i stavljanje palca u usta. Vaša beba sada već može da guta manje količine plodove vode i od nje da stvara mokraću.Vaša beba je dugačka 6.5 – 7.8 cm, a teška 15 – 30 g.
Smanjuju se i postepeno prestaju tipične tegobe rane trudnoće, naročito jutarnja mučnina, povraćanje kao i razdražljivost. Sa završetkom razdoblja embriogeneze, u kom rizik od spontanog pobačaja iznosi oko 15%, kao i preuzimanjem mnogobrojnih funkcija žutog tela od strane posteljice stabilizuje se dotok hormona trudnoće i ujedno pada rizik od spontanog prekida trudnoće na nekih 10% što ostaje konstatno do kraja 28. nedelje.
Najčešći razlog tzv. ranom spontanom pobačaju (pobačaj do 16. nedelje trudnoće) je teško oštećenje embrionalne/fetalne osnove bilo da se radi o hromozomalnom, ili egzogenom oštećenju. Kasni pobačaj je pobačaj koji se dešava između 16. i 28.nedelje trudnoće, a najčešći razlozi ovom su malformacije materice, miomi, insuficijencija vrata materice, kao i infekcije. Rizik ponavljanog spontanog pobačaja nakon jednog spontanog pobačaja iznosi 24%.
Važno je i probeći nekim osnovnim načelima u Vašoj porodici. Perite često ruke, nemojte koristiti zajednički peškir i četkicu za zube, a ukoliko je neki od članova vaše porodice bolestan, potrebno je često menjati posteljinu. Zaobiđite bolesne prijatelje i poznanike u trudnoći. Vaša okolina će sigurno imati razumevanja za vaš postupak. Ukoliko vaša deca dobiju bilo kakav osip, svakako što ranije konsultujte pedijatra. Pobrinite se za zdravlje i vakcinaciju kućnih ljubimaca.