Šesnaesta nedelja trudnoće
Nastavlja se razvoj mišića i kostiju Vaše bebe. Naročito se razvija fina muskulatura lica i vrata, tako da beba može da otvara usta, očne kapke, da savija glavu.
Nastavlja se intenzivni razvoj polnih žezda: ukoliko se radi o ženskom fetusu jajnici bebe sada sadrže oko 5 miliona jajnih ćelija.
Ovaj broj će još neko vreme rasti, a potom nastupa njihova atrezija, tako da se devojčica rađa sa 2 miliona jajnih ćelija. Vaša beba je dugačka 14 – 16 cm, a teška 80 – 120 g.
Tokom 16. nedelje, nastavlja se rast materice, koja se sada uzdiže oko 2 poprečna prsta iznad pubične simfize.
Uoliko niste stigli da obavite testove u prvom tromesečju trudnoće (dabl i tripl), možete da ih načinite i u drugom tromesečju, ali je njihova preciznost u proceni rizika Daunovog sindroma značajno manja.
Različita su mišljenja i stavovi ginekologa po pitanju bavljenja sportom, kao i sportskih aktivnosti u trudnoći. Postoje stavovi odredjene grupe lekara da sport jača mišićno dno karlice i time otežava porodjaj, ali ove navode ipak treba detaljnije ispitati. Umerene sportske aktivnosti, tipa plivanja, laganog vežbanja i hodanja ne samo da su dozvoljene, nego se i preporučuju tokom trudnoće. Plivanje učvršćuje mišiće i povećava snagu. Vežbanjem i hodanjem se poboljšavaju cirkulacija i varenje.
Ukoliko ste zdravi i nemate problema u trudnoći, dopuštene su sportske aktivnosti, sve dok se dobro osećate, ali puls ne bi smeo da prelazi 130 otkucaja u minutu.
Kod plivanja temperatura vode ne bi smela biti ispod 20°C, ali ni prelaziti 35°C.
Sportske aktivnosti koje znatnije opterećuju zglobove, ili su povezane sa jakim potresima tela, ili opasnostima od pada (skijanje, klizanje, jahanje, tenis) trebalo bi izbegavati tokom celog trajanja trudnoće.
Ukoliko se radi o boravku u sauni, preporučljivo je izbegavati odlazak tokom prvih 12 nedelja trudnoće tokom kojih dolazi do razvitka embrionalnih organa, jer visoke temperature tokom boravka u sauni mogu da dovedu do nastanka nekig urodjenih mana.