Devetnaesta nedelja trudnoće
Nastavlja se razvoj mozga uz diferencijaciju funkcija.
U nekoliko proteklih nedelja, motorni neuroni (nervne ćelije), su vršili svoju funkciju, ali sada beba već svesno upravlja svojim pokretima.
Počinje mijelinizacija (obmotavanje nervnih vlakana mijelinom). Javljaju se pupoljci stalnih zube, iza pupoljaka za mlečne zube.
Ekstremiteti dostižu odgovarajuće proporcije.Vaša beba je dugačka 20 – 23 mm, a teška oko 200 – 250 g.
Nastavljaju se rast materice, rast posteljice i rast fetusa. Povećana materica zaobljuje predeo trbuha, dolazi do gubitka struka, javljaju se promene u držanju, a može doći i do poremećaja spavanja. Nastavlja se dobijanje u telesnoj težini, ali kao i do sada, obratite pažnju na kvalitetnu iskranu, bez prekomernog unošenja ugljenih hidrata i masti.
Mnoge trudnice imaju problema sa spavanjem, naročito u poslednjem tromesečju trudnoće i pred porodjaj, pre svega zbog bolova u leđima, ili grčevima u listovima, kao i zbog povećanog trbuha koji ne omogućava nameštanje prilikom spavanja. Pokreti bebe se noću pojačavaju, jer je majka smirenija i opuštenija.
Moguća je pojava i blage napetosti, naročito pre porodjaja i sledeći saveti mogu da pomognu:
- uveče se trudite da unosite količinski manje i lakše obroke
- posle podne izbegavajte unošenje kafe i čaja
- predveče izadjite na svež vazduh
- čaša toplog mleka, ili čaja (kamilica, majčina dušica) mogu da pomognu
- lekove za spavanje izbegavajte
Cervikometrija predstavlja ultrazvučni pregled grlića materice i ovaj pregled je veoma bitan, jer se njime prati dužina i zavorenost grlića i ocenjuje se postoji li potreba za mirovanjem i eventualnim održavanjem trudnoće.