Stem ćelije i oboljenja srca
Istraživači sa Univerziteta Berkli su objavili rezultate istraživanja u časopisu Nature Communications da su uspešno izolovali i identifikovali stem ćeliju koja je odgovorna za nastanak odredjenih bolesti srca u starijem životnom dobu.
Song Li, profesor Centra za ispitivanje stem ćelija Berkli Univerziteta i saradnici uspešno su identifikovali stem ćeliju koja se nalazi u zidu krvnih sudova i koja veći deo života pacijenata biva potpuno neaktivna, a aktivira se naročito nakon 45 godine života. Pomenuta ćelija svojim rastom aktivira rast drugih ćelija u krvnim sudovima, što može da dovede do pojave ateroskleroze, tromboze i nastanka komplikacija poput infarkta miokarda i šloga.
Pomenuti profesor je ove ćelije nazvao multipotentne vaskularne stem ćelije i iako se u krvnim sudovima nalaze u veoma malom broju, veoma značajno deluju nanjihovo zadebljavanje. Profesor Li je objasnio: “Ove ćelije smo nazvali zle ćelije koje spavaju, ili uspavane lepotice, jer ne rade ništa dok su neaktivne, a aktiviraju se kasnije tokom života i prave brojne komplikacije”.
Razvoj novih lekova koji bi mogli da ugase ove ćelije i posledično da smanje mogućnost nastanka ateroskleroze moglo bi da predstavlja veoma značajan pomak u polju medicine, jer su bolesti srca, poput infarkta miokarda i šlog dve najznačajnije bolesti koje povećavaju ukupan morbiditet i mortalitet populacije. Lečenje i prevencija brojnih oboljenja srca moglo bi da izgleda potpuno drugačije nego što je to danas.