Prelomi lakta
Zglob lakta je složene grade i formiraju ga humerus, radijus i ulna. U stvari, čine ga tri zgloba: humeroradijalni, humeroulnar-ni i radioulnarni zglob. Svi se nalaze u si-novijalnoj šupljini.
Povreda lakta, posebno u odraslih, često za posledicu ima slabiju pokretljivost zgloba. Gubitak fleksije predstavlja teži invaliditet od gubitka ekstenzije lakta. Zbog toga se povredeni lakat nikada ne imobi-liše u ekstenziji. Postoji nekoliko vrsta preloma lakta. To su:
- suprakondilaran prelom,
- bikondilarni (transkondilarni) T ili Y prelomi,
- prelom lateralnog kondila (latralna kon-dilarana epifioliza),
- prelomi unutrašnjeg epikondila,
- izvučen lakat (Pronatio dolorosa),
- prelomi kapitelijuma,
- prelom glave radijusa,
- prelom olekranona,
- baby car prelom.
Suprakondilaran prelom
Prema položaju ruke u momentu pada na ruku (najčešća vrsta sile koja dovodi do ovih preloma) prelomi se dele na eks-tenzioni i fleksioni tip. Ekstenzioni tip se javlja u 99% slučajeva.
Najznačajniji, najčešći i najozbiljniji ekstenzioni prelom je dislokovan suprakondilaran prelom ramenjače. On je praćen visokim procentom lošeg srastanja preloma (fractura male sanata) i veoma teškom po-sledicom — Volkmann-ovom ishemičnom kontrakturom. Javlja se gotovo uvek u deč
jem uzrastu. Prelom nastaje padom na ispruženu ruku ili na šaku sa savijenim laktom, što može prouzrokovati prelom rame-njače na najslabijoj tački, nešto iznad zgloba lakta. Kada dejstvuje jaka sila, dis-talni fragmenat je potisnut pozadi. Vrh proksimalnog fragmenta tada čepa periost, brahijalni mišić i dolazi u blizinu arterije brahijalis i medijalnog nerva (slika 10). Zaustavlja se u antekubitalnoj fosi, u pot-kožnom masnom tkivu. Ponekad probija i kožu i prouzrokuje otvoreni prelom.
Klinička slika
Deformitet lakta, u početku, ukazuje na dislokaciju kosnih fragmenata. Otok se veoma brzo razvija tako da je koža napeta zbog obilnog krvarenja. Tada je potrebna brza provera neurocirkulatornog stanja i adekvatna repozicija preloma. Klinički nalaz je znatno umereniji kada nema dislokacije na mestu preloma.
Lečenje
Prelomi bez dislokacije se lece nadlakat-nom gipsanom imobilizacijom sa savijenim laktom u trajanju od tri nedelje. Ukoliko postoji dislokacija, repozicija u opštoj anesteziji je metod izbora. Retko kad postoji indikacija za operativno lečenje i krvavu repoziciju.
U kasnijem kliničkom toku suprakon-dilni prelom humerusa može da dovede do teškog oštećenja funkcije povredenog ekstremiteta, a najznačajnija komplikacija je Volkmann-ova ishemička kontraktura (compartment sindrom).
Fleksioni prelom je znatno reda povreda. Distalni fragment se pomera prema napred. Ovakve povrede nastaju i u odraslih osoba na laktu, a vaskularne komplikacije su retke.
Lečenje je konzervativno ili operativno.
Bikondilarni (transkondilarni) Tili Yprelomi
Ovakvi prelomi su retki i obično nastaju u odraslih osoba, starijih od 50 godina. Nastaju padom na vrh lakta i ole-kranon. Pri tom se udarom naviše uzdužno čepa kost i razdvajaju kondile. Dislokacija fragmenata može biti velika a javlja se i kominucija. Postoji obično i teško oštećenje mekotkivnog omotača. Pri ovoj povredi moguće su vaskularne povrede, mada se to retko javlja. Takođe su moguće i povrede n. medijanusa i n. ulnarisa.
Klinički nalaz
Otok je veliki, a ukoliko može da se opipa, uočava se da je kost nešto šira a ole-kranon je potisnut naviše. Ruka gubi funkciju. Ovaj prelom može biti ,,T” ili ,,Y” oblika kao i kominutivan. Često su kondili potpuno razdvojeni i mogu biti pomereni u bilo kom pravcu
Lečenje
Ova vrsta preloma je teška povreda koja dovodi do oštećenja zgloba. Dugotrajna povlače ga pripojeni ekstenzori ručja. Tada može ali ne mora da nastane dislokacija. Lakat je natečen i bolan. Povreda predstavlja epifiziolizu (Salter – Haris tip IV). Ukoliko se adekvatno ne shvati značaj ove povrede nastaju teške posledice. Povreda se može u kasnijem kliničkom toku kom-plikovati. Poremećeno zarastanje lateral-nog kondila dovodi do kubitus-valgus de-formiteta (krivljenja lakta) i sledstvene kasne paralize nervusa ulnarisa. Takode neadekvatno reponiran prelom prouzrokuje poremećaj rasta i deformitet lakta zbog oštećnja epifizne ploče. Lečenje je usko specijalističko.
Prelomi unutrašnjeg epikondila
Medijalna epikondilarna epifiza počinje da okoštava od pete godine života a spaja se sa humerusom oko 16 godine. U tom razdoblju epikondil može biti otkinut jakom mišićnom kontrakcijom u valgus položaju lakta ili prilikom zadnjeg iščašenja lakta
Lateralna kondilarna epifiza počinje da okoštava u prvoj godini života a spaja se sa humerusom kada dete napuni 12-16 godina. Pre nastanka fuzije može da bude po-vredena i odvojena jakom trakcijom.
Povreda nastaje tako što dete obično padne na šaku, dok je lakat u varus položaju. Veliki kosni fragmenat, koji uključuje lateralni kondil, odvaja se od humerusa
tečen lakat i postojanje nadražaja ulnarnog živca sa tegobama u dermatomu ovog nerva. Bolna osetljivost je sa medijalne strane, a kada je lakat iščašen, postoji jasan defor-mitet. Trakciona povreda ulnarnog živca nije retkost, ali obično se spontano oporavi. U kasnijem kliničkom toku može doći do ukočenosti lakta ili nestabilnosti, kao i do pojave kasne paraliza ulnarnog nerva.
Uspostavljanje stabilnost zgloba je najvažnije u lečenju ove povrede. Stabilnost se najčešće uspostavlja imobilizacijom, a u iz-vesnim slučajevima i osteosintezom medi-jalnog epikondila.