Apnea novorodjenčeta
Apnea je prekid disanja duži od 20 sekundi, pri čemu dolazi do promene opšteg stanja, usporenja srčanog ritma, modrila ili bledila kože i mlitavosti tela.
Plašim se da bebu ostavim samu kad spava. Svaki čas proveravam da li diše. Preterujem li?
Nije neobično da potpuno zdrava beba privremeno (nekoliko sekundi, do nekoliko desetina sekundi) poremeti dotle pravilan ritam disanja, posle čega se obično rasplače ili samo promeškolji i nastavi mimo da spava. Ovo se češće dešava kod nedonoščadi zbog nezrelosti njihovog disajnog centra i ne zahteva lečenje. Međutim, duže nepravilno disanje zahteva ispitivanje.
Zbog čega nastaje apnea?
Uzroci apnee mogu biti fiziološki i patološki. Fiziološki se javljaju samo kod nedonoščadi i posledica su nezrelosti. Tako, ova deca mogu ispoljiti prekid disanja u toku sna, hranjenja, pražnjenja creva i usled visoke temperature okoline.
Patološki uzroci mogu da se jave kod sve novorođenčadi i uvek su znak nekog zdravstvenog problema. Ako vaša beba, rođena na vreme, pravi pauze u disanju duže od 20 sekundi, obratite se lekaru.
Koliko dugo postoji rizik od pojave apnee kod nedonoščadi?
Apnea je uobičajena pojava kod nezrele dece i ponekad se održava mesecima, čak i po dolasku kući. U tom slučaju, roditelji su obavezni da nabave specijalni apnea monitor – koji uključuje alarm kada beba prestane da diše. Bilo kakva stimulacija će pomoći da se disanje nastavi. Nadgledanje apnee obično nije potrebno nakon šestog meseca, a treba uzeti u obzir i fiziološko usporavanje disanja, koje prati uzrast.