Infekcije kod beba
Koža
Mojoj bebi su se pojavili veliki plikovi na koži vrata i ispod pazuha. O čemu se radi?
Vaša beba ima infekciju kože koju izaziva bakterija zlatni stafilokok.
Pupak
Patronažna sestra je primetila da pupčani patrljak ne izgleda kako treba i savetovala da se javimo lekaru. Da li je u pitanju nešto opasno?
Dobro je da patronažna sestra obilazi vašu bebu sve dok se pupčana rana ne sasuši, jer je ona potencijalno najopasnije ulazno mesto za infekciju.
Naime, presečeni krvni sudovi pupčane vrpce još neko vreme nakon podvezivanja pupčanika ne zarastaju u potpunosti, te mogu eventualne bakterije sprovesti direktno u krvotok, izazivajući sepsu („trovanje krvi“). Prvi simptom infekcije pupka je crvenilo kože oko pupčane rane, a narednih dana se razvija otok i gnojenje iz dubine.
Iako beba može biti u početku dobro, na prvi znak infekcije pupka mora se započeti energično lečenje antibioticima i to u bolnici.
Sta ne treba raditi?
Posipanje pupčane rane antibiotskim praškovima je odavno napušteno, jer se pokazalo loše.
Nekrotični enterokolitis
Radi se o teškoj bolesti koja se javlja uglavnom kod nedonoščadi. Ona se zapaža još dok je beba u bolnici. Nekrotični enterokolitis je posledica oštećenja creva usled nedovoljnog snabdevanja kiseonikom (u toku porođaja, tromboze krvnih sudova različitog porekla, kod nezrelosti creva u nedonoščadi itd.).
Kroz oštećeni zid creva u trbušnu duplju ulaze bakterije i dovode do zapaljenja trbušne maramice – peritonitisa. Trbuh je naduven, u odmakloj fazi je koža crvena, beba povraća krv, ima krv u stolici, i ubrzo dospeva u stanje šoka. Terapija je antibiotska i hirurška. Lecenje je u domenu intenzivne terapije i nege, a prognoza neizvesna.