Problemi sa dojkama
Da li je potrebno pre podoja „izvlačiti” bradavice?
Bradavice se razlikuju po obliku. Mogu da budu ispupčene, kratke, ravne, ili uvučene. Mogućnost da se bradavica lako izvuče je važnija od njenog izgleda. U većini slučajeva, dojenje je moguće i sa bradavicama koje se ne mogu dovoljno izvući.
Bebino sisanje izvlači bradavice, ali nije na odmet da ih i sami pred kraj trudnoće izvlačite, da ih masirate grubim peškirom i da nosite samo komotno, pamučno prsluče. Može da koristi i nežno masiranje bradavice ledom pred podoj.
Dojke su mi tvrde kao kamen, a bradavice ravne, pa beba ne može da izvlači mleko. Šta da radim?
Ako su bradavice ravne ili uvučene, a grudi toliko prepunjene i tvrde da beba ne može da uhvati bradavicu, prvo treba ručno da istisnete izvesnu količinu mleka, dok dojke ne omekšaju.
Kako da se pravilno izmlazam?
Pravilno izmlazanje izgleda ovako: uhvatite palcem sa gornje strane i ostalim prstima sa donje strane periferiju tamnog kruga (areole dojke), gde su smeštene kvržice. Nežno ih stiskajte jedne ka drugima i istovremeno ka sebi – desetak puta. Zatim stavite dlan jedne ruke na dojku, a dlan druge ruke ispod dojke i kružnim pokretima masirajte dojku. Pritom se jedna ruka kreće levo, a druga (istovremeno) desno – to uradite desetak puta. Ovo istiskivanje i masiranje se vrši naizmenično, u trajanju od deset minuta po dojci, i to svakog sata ukoliko postoji zastoj – dok mleko ne krene da curi u mlazu i dok se dojke ne razmekšaju. Ne treba da se obeshrabrite ako u početku skoro ništa ne izlazi. Budite uporni, za pet do šest sati će mleko ići „kao iz česme“! Ukoliko se u međuvremenu beba probudi i traži da sisa, obavezno joj ponudite dojku.
Ako podoj uspe, problem je rešen. Ako ne uspe, nastavite sa izmlazanjem. Eventualno prisutne čvorove u dojkama nemojte gnječiti, jer to dovodi do otoka njihovih nežnih kanalića, čime im promer postaje još uži, pa se situacija pogoršava. Masaža naizmenično sa izmlazanjem je dovoljna da se čvorovi postepeno „istope“. Za ovu metodu treba imati mnogo strpljenja i snage, a iznad svega vere u uspeh. Ali, nju je veoma naporno primenjivati noću. Zato, ako tokom dana primetite zastoj mleka, odmah započnite izmlazanje na sat vremena – da bi se zastoj otklonio do noći (kako biste mogli da se koliko-toliko odmorite).
Međutim, oprez! Što se bradavica više vuče, stvara se više mleka. U slučaju da se ne uspostavi uspešan podoj, zastoj može da se ponovi.
Umesto ručnog izmlazanja, može da se koristi pumpica, najbolje ona koja se odmah stavi na sterilnu flašicu u kojoj će se čuvati mleko. Ono se bebi daje pomoću otkuvane kašičice sve dok se ne uspostavi uspešan podoj.
Grudi su mi tvrde i veoma bolne na dodir, a temperatura tela 40° C. Da li i kako da pokušam da dojim bebu?
Zastalo mleko je dobra podloga za bakterije, pa se ubrzo razvija upala dojke – masti-tis. Dojka postaje tvrda, crvena i bolna na dodir, a telesna temperatura raste i preko 40° C. Pri izmlazanju se dobija sasvim mala količina mleka. Za vreme mastitisa, čak i onog koji je praćen visokom temperaturom, možete i treba da dojite bebu, jer je to najbolji način da otklonite zastoj mleka. Lekar će, nakon pregleda dojki, eventualno da preporuči neki antibiotik koji ne smeta novorođenčetu. Od koristi su i hladni oblozi. Samo u slučaju formiranja apscesa (gnojne kolekcije), privremeno se obustavlja podoj. Izmlaženo mleko se baca, a majka se leči malim hirurškim zahvatom kojim se oslobađa gnoj. Majke koje su od početka sa bebom u sobi i doje je na „zahtev“, gotovo da ne znaju za mastitis. Njegov najčešći uzrok je izostajanje noćnog podoja – koji je priroda odredila i ne treba ga preskakati.
Beba mi je izgrizla bradavice, koje sada krvare na dodir. Kako da ih negujem?
U prvoj nedelji nakon porođaja, na bradavicama neretko nastaju bolne rane – ragade. One su, s jedne strane, posledica inače veće osetljivosti bradavice u prvim danima, a s druge – nepravilnog položaja bebe pri dojenju. Takođe se javljaju kod neuspešnog podoja, kada beba vuče ali ne izvlači mleko. Beba koja sisa iz povređene bradavice može da proguta manju količinu majčine krvi i da je nakon nekog vremena povrati. Bradavice treba da mažete nekim sredstvom za zaceljivanje ragada, kojih ima u svakoj apoteci. Postoje i u obliku kompresa koje se nose u grudnjaku. Ukoliko vam podoj izaziva jak bol, možete da ga preskočite jednom do dva puta, ali dojke morate ručno isprazniti, a bebi dajte izmlaženo mleko da popije pomoću kašičice.
Otkako dojim bebu imam otoke u pazuhu i to mi smeta. O čemu se radi?
Nekim ženama se posle porođaja, prilikom nadolaženja mleka, stvaraju bolni otoci na grudnom košu ispred obe pazušne jame. Radi se o embrionalno zaostalom tkivu mlečnih žlezda koje može, ali ne mora da bude povezano sa dojkama. To se utvrđuje u toku dojenja, kada se otoci smanjuju ili ostaju isti. Čak i ako se ove „prekobrojne“ mlečne žlezde ne prazne u toku podoja, dojenje treba nastaviti, jer će se one narednih dana same od sebe smanjiti i polako nestati. Samo u slučaju upale, dojenje morate da prekinete.
Odnedavno me jako bole bradavice dok dojim. Primećujem na njima beličaste naslage kakvih ima i na bebinom jeziku. Kako da otklonim ovaj problem?
Soor (mlečac) može da se prenese i na bradavicu, što izaziva bol pri dojenju. U tom slučaju i bebina usta i majčine bradavice treba ispirati gazom koja je natopljena blagim rastvorom sode bikarbone.
Na bradavici mi se pojavio plik koji me povremeno zaboli. Da li je to neka infekcija?
Ako nije praćen crvenilom, najverovatnije je u pitanju mlečni plik (blister) – za-pušen mlečni kanalić. Može biti providan, beo, žućkast ili crven, a posledica je nepravilnog sisanja, kada beba stiska vrh bradavice umesto njen obod. On, obično, posle nekog vremena spontano pukne, a da vi to i ne primetite i isprazni se. Ovaj proces možete da potpomognete tako što ćete neposredno pre dojenja na bradavicu da stavite oblogu od slane vode (rastvor dve kašičice soli u šolji vode), posle nje toplu vlažnu oblogu koja će da ga razmekša, a onda da dojite. Posle podoja sledi izmlazanje. Celu proceduru ponovite bar četiri puta dnevno. Ukoliko sve ovo ne pomogne, pokušajte trljanjem bradavice peškirom. Nemojte sami da otvarate blister. To treba da uradi lekar u sterilnim uslovima. Kada se kanalić pročisti, kroz njega će da potekne mleko i vi ćete da osetite olakšanje. Puknuti blister treba, posle podoja, negovati kao ragade. Ukoliko je pak njegov uzrok soor, primenite odgovarajuću terapiju.
Šta je najbolje za negu bradavica?
Najbolje za negu bradavica je premazivanje sopstvenim mlekom pre i posle podoja, nakon čega ih treba pustiti da se osuše na vazduhu. Nije dobro bradavice prati sapunom, jer se tako isušuju, pa lakše ispucaju. Na tržištu postoji i nekoliko dobrih preparata za negu bradavica, koji ubrzavaju zarastanje ragada.
Kako da čuvam izmlazano mleko?
Ako vam dojenje ne uspe ni posle dva meseca, onda hranite bebu vašim mlekom pomoću flašice – to je bolje nego da joj dajete veštačko mleko. Humano mleko se skuplja u otkuvanu posudu ili flašicu, u kojoj može da stoji 4—6 sati na sobnoj temperaturi, dalje od izvora toplote, u frižideru do tri dana, a u zamrzivaču do tri meseca. Izmlazano mleko se zamrzava u manjim, otkuvanim posudama. Mleko koje se otkravilo ne sme se ponovo zamrzavati. Ako nije zagrejano, može da se čuva u frižideru 48 sati. Smrznuto mleko treba otapati na sobnoj temperaturi ili u frižideru, a ne na izvoru toplote. Hladno mleko se polagano podgreva tako što se posuda sa mlekom stavi u drugu posudu sa vodom, a ova na izvor toplote. Za flašice se proizvode termostati koji se našteluju na željenu temperaturu (u ovom slučaju 37° C). Nikako se ne podgreva u mikrotalasnoj pećnici. Prokuvava se samo ako postoji sumnja daje inficirano.
Mleko je bolje čuvati u staklenim nego u plastičnim flašicama, osim ukoliko se zamrzava (jer zaleđeno mleko ima veću zapreminu od tečnog, pa dovodi do pucanja stakla).
Šta raditi kada beba ne može da se hrani mlekom sopstvene majke?
Ovakve situacije su izuzetno retke: u pitanju je ili odsustvo ili neko oboljenje majke, a ne nepodnošljivost mleka. Tada beba može da se hrani mlekom druge žene. Trajnu zabranu dojenja imaju majke koje su primale zračnu terapiju i, uslovno, HIV pozitivne majke (u situacijama krajnje nemaštine, gde je dojenje uslov za preživljavanje odojčadi, indikovana je ishrana prokuvanim majčinim mlekom). Privremena zabrana dojenja postoji kod sledećih stanja: apsces dojke (gnojna kolekcija) i terapija majke lekovima kontraindikovanim tokom dojenja. Ukoliko u navedenim situacijama nije moguće obezbediti zdravu dojilju, indikovana je ishrana adaptiranom mlečnom formulom.
Kada ne dojiti?
- Uvučene bradavice udružene sa neelastičnošću tkiva oko areole
- Rascep usne i nepca bebe
- Atrezija hoana (urođena neprolaznost nosnih hodnika)
- Dispnea (otežano disanje), na primer kod urođenih srčanih mana, bolesti pluća i drugog
- Urođene anomalije centralnog nervnog sistema
- Težak oblik cerebralne paralize, i drugo
- Nezrelost refleksa sisanja kod nedonoščeta