Retinopatija novorodjenčeta
Retinopatija nedonoščeta je poremećaj razvoja krvnih sudova mrežnjače oka koji dovodi do oštećenja, pa i gubitka vida.
Uzroci ove bolesti su brojni, a najvažnija su dva: nezrelost i prekomema terapijska primena kiseonika. Najugroženije su bebe telesne mase ispod 1500 grama i gestacijske zrelosti ispod 33 nedelje.
Osnovni simptom je progresivan gubitak vida.
Bolest ima pet stadijuma. Prva tri reverzibilna, što znači da je moguć spontani oporavak, a rano primenjenom terapijom se promene na krvnim sudovima mrežnjače mogu donekle zaustaviti.
Kako je primena kiseonika uslov za preživljavanje veoma nezrele dece, ona se danas u centrima za nedonoščad sprovodi strogo kontrolisano, što je znatno smanjilo učestalost retinopatije.
Ipak, ekstremna nezrelost je i sama po sebi dovoljan faktor rizika za pojavu ovog oboljenja. Stoga je obavezan oftalmološki pregled od strane iskusnog stručnjaka sve novorođenčadi čija je gestacijska zrelost manja od 33 nedelje, a telesna masa manja od 2 kg, kao i one koja je pretrpela perinatalnu asfiksiju bilo kog uzroka. Ovaj pregled treba obaviti u drugom mesecu života.
U lečenju retinopatije se primenjuje metoda krioterapija, koja se sprovodi u malom broju centara, a daje dobre rezultate ako se obavi na vreme i ako bolest nije uznapredovala dalje od trećeg stadijuma.