Tortikolis
Tortikolis znači: krivi vrat (krivošija). On može da bude urođen i stečen. U prvoj godini života je češći urođeni tortikolis.
Za one koji žele da znaju više:
Vratni mišić (latinskog naziva: sternokleidomastoideus) ima ulogu u naginjanju glave prema i i ramenu i okretanju glave na suprotnu stranu.
Njegova povreda ili „skvrčenost“ dovodi do tortikolisa sa iste strane.
Moja beba od rođenja krivi glavu na levu stranu. Pedijatar u porodilištu je rekao da je to posledica položaja u materici i da treba da radimo vežbe kako bi se vrat ispravio. Kome da se javimo?
Položajni tortikolis jeste posledica nepovoljnog položaja bebine glave u materici. Primetan je odmah na rođenju: beba naginje glavu na jednu, a bradu na drugu stranu.
Ukoliko je isključena mogućnost preloma ključne kosti sa suprotne strane, koja takođe može uzrokovati takav položaj glave, potrebno je da se što pre javite fizijatru koji će da pregleda bebu i da napravi plan lečenja.
Većina položajnih tortikolisa se može ispraviti upornim vežbanjem i postavljanjem bebine glave u položaje koji forsiraju izjednačavanje tonusa vratnih mišića sa obe strane.
Mojoj bebi te, u uzrastu od dve nedelje, na vratu sa jedne strane pojavio otok. Od tada drži glavu nagnutu na tu stranu, ali je u svakom drugom pogledu zdrava. Da li se radi o nekoj žlezdi?
Najverovatnije se ne radi o žlezdi, već o traumatskom mišićnom tortikolisu. lako se ispoljio tek sada, posledica je porođajne traume sternokleidomastoidnog mišića, koja tipično nastaje kada se rodi bebina glava, a zaglave ramena, pa babica mora da ih „izvlači“.
Istezanje vrata prilikom rađanja „gornjeg“ ramena ima za posledicu pucanje jednog broja mišićnih vlakana, praćeno manjim krvarenjem u mišiću. Tvrdina koju pipate je, u stvari, krvni ugrušak (hematom), formiran u mišiću, koji je „zgrčen“ i stoga „vuče“ glavu na svoju stranu. Hematom će vremenom da nestane, ali mišić mora da se isteže vežbanjem da bi se glava vratila u osovinu tela. U težim slučajevima, beba se prima u bolnicu da bi vežbe i eventualnu drugu vrstu terapije izvodio fizioterapeut. Potrebno je da se primi i majka, kako bi se obučila da samostalno izvodi vežbe u kućnim uslovima.
Moja beba krivi glavu na jednu stranu. Uporno vežbanje, za sada, ne daje rezultate, pa se bojim posledica.Treba li još ko, osim fizijatra, da je pregleda?
Potrebna je konsultacija očnog, ušnog lekara i hirurga. Možda vaša beba nema mišićni tortikolis, nego problem sa vidom ili sluhom, koji se leči na sasvim drugi način.
U slučaju tvrdokornog mišićnog tortikolisa, dolazi u obzir hirurška intervencija, koja ima zadatak da spreči kompenzatomi deformitet kičmenog stuba.