Anemija (malokrvnost) kod bebe
Anemija (malokrvnost) jeste smanjena količina crvenih krvnih zrnaca, hemoglobina, ili i jednog i drugog u krvi, ispod vrednosti koje su normalne za uzrast.
Eritrociti (crvena krvna zrnca) jesu krvne ćelije koje prenose udahnuti kiseonik od pluća do tkiva, dok ugljen-dioksid koji je nastao u procesu ćelijskog disanja prenose na suprotnu stranu – od tkiva do pluća, odakle se u toku izdisanja izbacuje napolje.
Kiseonik je u eritrocitima vezan za gvožđe, koje je sastavni deo molekula hemoglobina, a koje krvi daje crvenu boju. Anemija usled nedostatka gvožđa naziva se sideropenijska.
Zašto zdrava tromesečna beba ima „slabu“ krvnu sliku?
Ova „fiziološka“ anemija je normalna pojava i javlja se od trećeg meseca života. Koncentracija hemoglobina pada i ispod l00g/L, pa i niže. Nastaje zbog (normalnog) smanjenja broja eritrocita nakon rođenja, smanjenja zaliha gvožđa u tkivima i povećanja zapremine krvi. Izraženija je kod nedonoščadi (koncentracija hemoglobina pada na 90-100g/L već između treće i šeste nedelje života). Fiziološka anemija se i pojačava pri nedostatku folne kiseline i vitamina E.
Neadekvatna ishrana mlečnim formulama može da pogorša anemiju, zbog čega se insistira na tome da indikacije za veštačku ishranu odojčeta postavlja isključivo pedijatar. Razne patološke anemije u novorođenačkom uzrastu pogoršavajiij „fiziološku anemiju“ nakon nekoliko meseci, kada mora da se uvede terapija.
Da li da bebi preventivno dajem vitamine i preparate gvožđa?
Kod zdrave, na vreme rođene i isključivo dojene odojčadi, nije potrebna nikakva i nadoknada gvožđa ili vitamina. Ona dobro podnose ovu očekivanu malokrvnost, koja biva prevaziđena čim se od druge polovine prve godine uvede nemlečna hrana, bogata gvožđem. Gvožđe iz majčinog mleka se bolje iskorišćava nego ono iz formula i kravljeg mleka, i njegova količina je u fiziološkim uslovima sasvim dovoljna za normalan rast i razvoj odojčeta.
Međutim, kod nedonoščadi, blizanaca, dece sa malom porođajnom masom i dece sa porođajnim povredama, praćenim gubitkom krvi, kao i kod dece čije su majke u trudnoći bile izrazito malokrvne zalihe gvožđa su nedovoljne, pa je indikovana preventivna primena preparata gvožđa u dogovoru sa pedijatrom.
Zašto nije dobro da beba posle 6 meseci pije puno mleka?
Preterana mlečna ishrana je najčešći uzrok malokrvnosti kod starije odojčadi i male dece. Njen osnovni razlog je nedostatak gvožđa, jer je mleko siromašno u gvožđu i ne treba da zauzima mesto namirnicama koje ga sadrže mnogo više.
Moja šestomesečna beba samo sisa i ne mogu da je nateram da pojede bilo koju drugu hranu. Hoće li postati malokrvna?
Verovatno da hoće. Majčino mleko nije dovoljno za ishranu odojčeta starijeg od 6 meseci.
Kako da prepoznam anemiju kod bebe?
Osnovni problem kod anemije jeste smanjeno dopremanje kiseonika tkivima. Beba ima bledu kožu i sluznice, bezvoljna je, slabo jede i puno spava, a pri fizičkom naporu se brzo zamara. Organizam se prilagođava anemičnom stanju tako što srce kuca brže, a protok krvi se raspoređuje u korist vitalnih organa. Ovo, neretko, rezultira pojavom šuma na srcu. Disanje se ubrzava, dok se u eritrocitima odvijaju promene koje im omogućuju da otpuštaju više kiseonika u tkivima. Dugotrajna anemija iscrpljuje kardiovaskularnu rezervu sa trajnim posledicama, pa je veoma važno da se na vreme otkrije i adekvatno leči.
Trudim se da bebu hranim pravilno, prema savetima stručnjaka, a ona uvek na kontroli ima „slabu” krvnu sliku. Šta može da bude uzrok ove malokrvnosti?
Osim nepravilne ishrane, uzrok anemije može da bude prikriveno ili manifestno krvarenje. Ne treba zanemariti ni hronične infekcije, naročito mokraćne, izazvane bakterijom ešerihijom koli, koja koristi gvožđe za svoj metabolizam. Posavetujte se sa pedijatrom, koji će napraviti plan ispitivanja kako bi otkrio uzrok anemije kod vaše bebe.
Kako se leči anemija kod odojčadi?
Sve zavisi od njenog uzroka. Najčešća, sideropenijska anemija se leči preparatima gvožđa. Premda su rezultati lečenja uočljivi relativno brzo (nakon dve nedelje), terapiju treba nastaviti još dva meseca po normalizaciji krvne slike, kako bi se popunile rezerve gvožđa u organizmu. Uz to je neophodno korigovati ishranu i izlečiti eventualne infekcije. Gvožđe ne treba davati bolesnicima koji imaju infekcije
- Uzrokovane ešerihijom koli sve dok se ta bakterija ne iskoreni, kako se ne bi podsticao rast. Vrsta i doza lekova su u domenu pedijatra.
- Preparate gvožđa deci ne treba davati sa mlekom, jer se tada slabo iskorišćavaju, već sa limunovim sokom ili vitaminom C ~ koji poboljšava apsorpciju gvožđa u crevima, i to pola sata pre jela.
- Ukoliko se jave stomačne tegobe, onda ga treba davati u toku obroka – ali to, donekle, smanjuje njegovu iskorišćenost. Stolica kod pacijenata na terapiji gvožđem ima tamnozelenu boju.
- Veliki broj odojčadi teško podnosi adaptirane mlečne formule obogaćene gvožđem, pa im je, u slučaju anemije, bolje davati gvožđe u vidu leka. Inače, nema opravdanja da se zdrava odojčad hrani ovim formulama iz preventivnih razloga.
Da li je kozje mleko dobro za bebu?
Nije! Kozje mleko sadrži malo folne kiseline (vitamina PP), pa nedostatak tog vitamina može da se javi kod dece hranjene isključivo kozjim mlekom. Posledica je tzv. megaloblastna anemija, kod koje postoji usporeno sazrevanje eritrocita usled koga nastaje smanjenje njihovog broja u krvi, praćeno smanjenom koncentracijom hemoglobina. Dete je bledo, razdražljivo, sklono infekcijama i prolivima. Osim za sazrevanje eritrocita, folna kiselina je u prva četiri meseca života neophodna i za razvoj mozga, pa odojče hranjeno u ranom uzrastu isključivo kozjim mlekom ima i trajne posledice po mentalni razvoj.
Može li beba da bude malokrvna čim se rodi?
Novorođenče može da bude malokrvno iz sledećih razloga:
- ako je još u materici došlo do razaranja Rh pozitivnih eritrocita antitelima Rh negativne majke
- ako je neposredno nakon rođenja beba bila izdignuta iznad majke, ili je pupčana vrpca kasno podvezana – tako da se krv kroz nju delom prelila ka posteljici
- ako je deo krvi iz jednog blizanca prešao u drugog, pri čemu je prvi malokrvan, a drugi ima previše gustu krv
- ako je došlo do gubitka krvi putem krvarenja (porođajne traume, hemoragijska bolest usled poremećaja zgrušavanja uzrokovanog nedostatkom vitamina K), ili učestalog vađenja krvi za analize
- ako je majka u trudnoći bila izrazito anemična
- kod nedonoščadi usled nedostatka zaliha gvožđa i čestih zdravstvenih problema vezanih za nezrelost organizma
- kod teških infekcija, poput sepse.