Besežitis kod bebe
Mojoj bebi se u drugom mesecu pojavio otok u levoj pazušnoj jami koji ne prolazi. O čemu se radi?
Najverovatnije daje u pitanju besežitis – preterana reakcija na BCG (BE-SE-ŽE) vakcinu koju je dete dobilo još u porodilištu.
Normalno, BCG vakcina, koja štiti od tuberkuloze, daje reakciju krajem prvog meseca. Na mestu uboda, na levom ramenu, javlja se crvenilo i otok, koji u drugom mesecu treba i da „procuri“.
Kod jače reakcije se javlja i otok limfne žlezde, veličine oraha, najčešće u levom pazuhu. On može da potraje do šestog meseca i da spontano iščezne, ali može i da „provali“, kada se iz njega cedi sirastobeo sadržaj. Ako se žlezda sama isprazni, može spontano i da zaraste, ostavljajući mali ožiljak.
Ukoliko se na mestu otoka ili otvora pojavi crvenilo, praćeno bolom, najverovatnije se radi o bakterijskoj infekciji koja komplikuje imunološku reakciju, pa se treba javiti lekaru. Gnoj, ako je prisutan, mora da se oslobodi napolje, za šta je potreban mali hirurški zahvat.
Obično posle njega rana zaraste bez ikakvih lekova, ali ako situacija nalaže (što će pokazati bris rane), daju se i antibiotici. Retko je potrebno izvaditi celu žlezdu, što se radi u opštoj anesteziji. U svakom slučaju, prognoza je dobra, mada zarastanje rane može da potraje nekoliko nedelja.