Bljuckanje bebe
Zašto moja beba stalno bljucka?
Bljuckanje je kod bebe normalna pojava. Ona često bljucka posle podoja ako nije podrignula. Zato je treba držati uspravno i lupkati po leđima da podrigne, posle čega je možete spustiti da leži u polubočnom položaju (poduprta pokrivačem iza leđa), da se ne bi zagrcnula ako ponovo bljucne.
Neka deca i pored toga nastave da bljuckaju. Razlog je najčešće – nezrelost mišića stezača (sfinktera) na prelazu iz jednjaka u želudac. On će vremenom sazreti, ali bljuckanje u tom slučaju može da potraje i čitavih 6 meseci. Sve dok beba dobro napreduje u telesnoj masi, nema mesta za zabrinutost. U protivnom, obratite se pedijatru.
Postoji li način da se bljuckanje spreči?
Uvek bebu dojite u naručju, u kosom položaju. Ukoliko je hranite pomoću flašice, možete, povremeno, u flašicu sa mlekom koje beba pije (vašim ili formulom) da dodate kašičicu pirinčanih pahuljica, koje zgušnjavaju želudačni sadržaj. Ako je beba na veštačkoj ishrani, pokušajte sa specijalnim formulama „protiv bljuckanja“.
Bojim se da se beba ne zagrcne. U kom položaju je najsigurnije da leži?
Da bi se smanjio rizik od zagrcnjavanja, dobro je da beba leži sa uzdignutim uzglavljem. Nikako joj nemojte stavljati jastuk pod glavu (da se ne bi ugušila), već podmetnite rolnu peškira pod bebin dušek i želudačni sadržaj neće moći da se vrati u usta. Međutim, desi se da beba bljucka sve intenzivnije i da to, postepeno, tokom drugog meseca preraste u povraćanje.