Bol kod bebe
Kako bebi da pomognem ako je nešto boli?
Sve zavisi od toga šta i koliko je boli. Odojče do navršenog trećeg meseca može da ima bolne grčeve u stomaku, koji su bezazlena pojava, ali postoje načini da se oni ublaže. U toku izbijanja zuba mogu da bole nabrekle desni. Ovde (privremeno) pomaže lokalni anestetik Ksilokain u vidu tečnosti kojom se desni namažu.
Osim navedenih, zdrava beba ne bi trebalo da oseća bilo kakve druge bolove. Ako mislite da ih ipak oseća, obratite se lekaru. U principu, jedini lek protiv bola (analgetik) koji se sme dati bebi mlađoj od 6 meseci je Paracetamol. Nakon tog uzrasta, može se dati i Ibuprofen, ali ne u svim situacijama, pa je bolje prethodno se posavetovati sa pedijatrom. Dozu leka odrediće lekar prema telesnoj masi odojčeta.
Bebu često bole uši. Uzrok ne mora biti upala uva. Dovoljno je da se zapuši nosić, pa da uvo „žiga“ pri sisanju. Bol pri hranjenju može biti prouzrokovan virusnim ranicama u usnoj duplji. Ukoliko beba iznenada počne da vrišti bez vidljivog razloga i ne možete daje umirite, obavezno je skinite i dobro pregledajte, i opipajte svaki deo tela. Možda će vas to usmeriti ka izvoru bola.
Ako vaša beba ima preponsku kilu ili kilu u predelu mošnica, proverite da se nije uklještila. Bolovi u trbuhu, praćeni povraćanjem žutog sadržaja, upućuju na hirurški problem u crevima i ne treba gubiti vreme, već odmah odneti bebu lekaru. U principu, svako povraćanje dovodi u pitanje iskorišćenost analgetika koji je beba popila, jer je velika verovatnoća da gaje povratila. Ako vam se čini da beba plače dok piški, verovatno u tom trenutku oseća bol, pa pregledajte kožu ispod pelena i mokraću, a kod dečaka i polni organ. Ako plače dok kaki, pregledajte čmar. Ako beba štedi neki deo tela pogledajte da na njemu nema otoka ili modrica i proverite bolnu osetljivost pri pasivnom pokretu. Može biti u pitanju povreda koju dotle niste primetili. Nekad je inficirano samo tkivo oko jednog noktića, što može da vam promakne ako beba drži prste u šaci. Otok zgloba zahteva lekarski pregled. Nije neobično da beba plače kada primi neku vakcinu. U normalnim okolnostima plač prestaje brzo. Dugotrajan, monoton plač posle vakcinacije upućuje na ozbiljno neželjeno dejstvo neke od komponenata vakcine, pa bebu treba da pregleda pedijatar.
Može li bebu da boli glava?
Može i kod porasta pritiska u glavi, mada on treba da poraste mnogo više nego kod starije dece, kod koje su se fontanele zatvorile, da bi beba osetila bol. Zato glava raste i na ovaj znak treba obratiti posebnu pažnju.
Šta bebu ne boli?
Bebu ne boli otok na glavi nastao neposredno posle porođaja: kefalhematom. Ne boli ni kada se obrađuje ili otpadne pupčani patrljak. Za razliku od veće dece, ne možemo očekivati da bebu zaboli grlo. Ono se u ranom uzrastu „predaje bez borbe“, jer nema dovoljno jake odbrambene snage koje bi zadržale uljeze, te se kod veće invazije, oni, bez prepreke, šire ka ušima i/ili plućima. Ne boli ni pupčana kila, ma kako se napela, jer ne može da se uklješti.