Bronhijalna astma deteta
Bronhijalna astma je najčešća hronična bolest koja se javlja kod školske dece, ali može da započne još u dojenačkom periodu. Manifestuje se ponavljanim napadima otežanog disanja usled bronhoopstrukcije (suženja disajnih puteva – bronhija), „zviždanjem“, osećajem stezanja u grudima i kašljem.
U osnovi bolesti je prekomerna reaktivnost bronhija na alergijske, fizičke, hemijske, infektivne i druge nadražaje, što je posledica njihove hronične upale.
Moj jedanaestomesećni sinčić je već tri puta imao bronhitis. Da li to znači da će dobiti astmu?
Ne, naravno. Bebe imaju uzane disajne puteve, pa se i kod infekcija, usled nakupljanja sekreta, često čuje zviždanje (vizing). Međutim, postojanje atopijskih bolesti kod bliskih rođaka i ponavljani napadi bronhoopstrukcije, koji popuštaju pod terapijom bronhodilatatorima, navode na potrebu za ispitivanjem u pravcu astme. Na osnovu anamneze, kliničke slike i dobijenih rezultata lekar će sa velikom verovatnoćom odbaciti ili potvrditi dijagnozu astme, a potom napraviti plan lečenja – koji zavisi od toga da li se radi o lakom, umerenom ili teškom obliku bolesti.
Može li dete da se izleči od astme?
Kada su u pitanju bebe, alergeni češće potiču iz hrane. Obično su to belančevine kravljeg mleka, koje čine osnovu svake mlečne formule. Provokativni faktor može da bude i virusna infekcija, pa je potrebno, u granicama mogućnosti, da se dete zaštiti izbegavanjem kontakata sa prehlađenim osobama i skraćivanjem boravka u zatvorenim prostorijama, naročito u jaslicama. Dete koje boluje od astme treba da ima svog pulmologa koji ga „vodi“. Njegov zadatak je ne samo da leči dete u toku astmatskog napada već i da pronađe najadekvatniji lek koji mališan treba svakodnevno da uzima kako do napada uopšte ne bi dolazilo ili bi oni bili maksimalno proređeni i ublaženi. Nekim mališanima pomažu metode alternativne medicine (akupunktura, homeopat-ska terapija i dr.), pod uslovom da ih preporuči stručnjak.