Cistična fibroza (mukoviscidoza) kod bebe
Cistična fibroza je genetski uslovljeno oboljenje u čijoj osnovi postoji poremećaj funkcije pojedinih ili svih žlezda koje luče sluz, znoj i određene enzime. Posledica je
- nakupljanje sluzi u plućima i česte respiratorne infekcije
- začepljenje pankreasnog kanala gustom sluzi koja onemogućava izlučivanje u crevo pankreasnih enzima, potrebnih za varenje masti i belančevina, praćeno hroničnim prolivom i nenapredovanjem
- gubitak velike količine tečnosti putem znoja, koji dovodi do teške dehidracije deteta
Kako se dobija cistična fibroza?
Potrebno je da dete od oba roditelja dobije gen za ovu bolest da bi se ona ispoljila. Oni koji dobiju gen samo od jednog roditelja su klinički zdravi prenosioci.
Može li cistična fibroza da se leči?
Ova bolest je, za sada, još uvek neizlečiva, mada se od genske terapije, koja je u eksperimantalnoj fazi, očekuje puno.
Bolesnici koji imaju prolive leče se enzimskim preparatima u vidu tableta, koji im u priličnoj meri ublažavaju ili otklanjaju digestivne tegobe. Bolesnici sa respiratornim simptomima moraju svakodnevno da dobijaju fizikalnu terapiju i svaku upalu pluća energično da leče.
Kakva je prognoza deteta obolelog od cistične fibroze?
Sve zavisi od toga u kom stepenu je bolest ispoljena. Ranije su obolela deca živela kratko, a danas doživljavaju i odraslu dob, a neka ženska deca ostvaruju i potomstvo. Muška su, nažalost, sterilna. Važno je da se dete redovno kontroliše u većem centru gde postoji pedijatar-pulmolog, specijalizovan za lečenje cistične fibroze.