Dehidratacija (gubljenje tečnosti)
Pod dehidracijom se podrazumeva nedovoljna količina tečnosti u organizmu.
Čula sam da bebi koja sisa ne treba davati vodu. Bojim se da se ne dehidrira.
Najčešći uzrok dehidracije novorođenčeta je nedovoljan unos majčinog mleka i obično se javlja kod dece prvorotki koje nemaju dovoljno mleka ili nemaju iskustva u dojenju.
Ovakve bebe češće i požute. Ukoliko je, pri tome, bebina okolina pretopla, odojče mlađe od 6 nedelja se može pregrejati i imati povišenu telesnu temperaturu.
Kako se bolesna beba dehidrira?
Bolesna beba može da se dehidrira na nekoliko načina. Učestalim i vodenim stolicama gubi vodu i elektrolite (natrijum, hlor, kalijum i bikarbonate).
Što je dete manje, ovaj gubitak je veći. Osim preko stolice, bolesnik često gubi tečnost i putem povraćanja, povećanog znojenja i ubrzanog disanja usled povišene temperature, kao i putem mokraće.
Ako se taj gubitak vode i elektrolita ne nadoknađuje dovoljnim unosom, u organizmu nastaje njihov deficit, praćen poremećajem sastava krvi, koji ima za posledicu pogoršanje opšteg stanja (odojče je bledo, pospano, diše ubrzano, ima ubrzan puls, prestaje da mokri, a u težim slučajevima ima i dublji poremećaj svesti).
Kada treba dehidriranu bebu odneti lekaru?
Veoma je važno proceniti stepen dehidracije, koja može biti laka, umerena i teška
Laka dehidratacija
(nema klinički vidljivih znakova dehidracije) do 50 ml/kg telesne mase do 5%
Dete je budno i živahno, oči su normalne, sluznica usta i jezika vlažna, turgor (jedrina kože) normalan, fontanela u ravni svoda lobanje, puls i disanje su normalni, dete normalno mokri. Broj stolica: 3-4 dnevno.
Umerena
(prisutna su 2 ili > navedenih znakova i simptoma) 50-100 ml/kg telesne mase 5-10%. Razdražljivost, uznemirenost, upale oči, suva usta i jezik, turgor lako snižen, ugnuta fontanela, ubrzan puls i disanje. Dete je žedno i željno da pije, retko povraća i manje mokri. Ima 5-10 slolica dnevno.
Teška
(prisutna su 2 ili > navedenih znakova ili simptoma) preko 100 ml/kg telesne mase preko 10%. Pospanost, obamrlost ili koma, mlitavost, veoma suve i upale oči, belo obložena sluznica usta i jezika, izrazito loš turgor kože, jako ugnuta fontanela, veoma brzo i duboko disanje, veoma brz i slab puls. Dete pije malo ili nimalo, nije mokrilo poslednjih 6 sati, često povraća, ponekad ima konvulzije. Broj stolica: preko 10 dnevno.
Kako da postupim sa bebom koja je dehidrirana, a neće da sisa?
Gubitak tečnosti može da se nadoknadi oralno (pijenjem), preko sonde i intravenski. Intravensko davanje tečnosti neophodno je samo deci sa teškom dehidracijom kako bi se brzo nadoknadila izgubljena količina tečnosti u cirkulaciji i korigovao njome izazvani šok. Podrazumeva se da se ovaj oblik lečenja sprovodi u bolničkim uslovima.
Nije retko da dehidrirana beba, koja je pospana, odbija da sisa, pa je treba rehidrirati čestim pojenjem (na svakih pet minuta po nekoliko kašičica). Može se davati izmlazano majčino mleko ili voda. Ako se javi povraćanje, prekinuti pojenje na 10 minuta, pa pokušati ponovo, ali sporije. U slučaju da beba ni posle pojenja u trajanju od jednog sata ne pokaže normalnu „živost“ ili povrati sve što popije – odnesite je lekaru.
Kada se bebi daje oralni rehidracioni rastvor?
Oralna rehidracija je oralno unošenje uravnotežene mešavine glukoze i elektrolita (šećera i soli), rastvorenih u odgovarajućoj količini prokuvane i ohlađene vode (oralni rehidracioni rastvor), dopunjeno povećanim unošenjem drugih tečnosti i kontinuiranom ishranom prilagođenom bolesnom detetu.
Odojčad je najbolje češće dojiti. Ako nastupe znaci dehidracije, može se dodati prokuvana, nezaslađena voda ili blag čaj u količini od 100 ml do 200 ml u toku 4 sata ili 50-100 ml nakon svake tečne stolice.
Postoje gotovi rastvori za oralnu rehi-draciju za mlađu i stariju decu, odn. odrasle, koji se pripremaju prema priloženom uputstvu. Pripremljen rastvor se može čuvati u poklopljenom sudu 24h, posle čega se mora baciti. U slučaju nedostatka gotovog preparata za spravljanje oralnog rehidracionog rastvora, može se razmutiti pola kašičice soli sa 4 ravne kašičice šećera u jednom litru prokuvane i ohlađene vode. Detetu koje traži da pije dajte onolike tečnosti koliko želi.