Hipotireoza i beba
Hipotireoza je nedovoljna funkcija štitne žlezde,pri čemu ona u smanjenoj količini proizvodi ili uopšte ne proizvodi hormone tiroksin i trijodtironin, važne regulatore metabolizma i mentalnog razvoja.
Može da bude urođena i stečena, praćena strumom (otok na vratu) ili bez nje, pojedinačna ili familijama.
Mogući uzroci urođene hipotireoze su: poremećaji u embrionalnom razvoju štitne žlezde, genetske greške koje imaju za posledicu defekt u sintezi hormona, poremećaj centralne regulacije funkcije žlezde, toksično dejstvo joda ili pojedinih lekova za lečenje hipertireoze – datih majci u toku trudnoće i nedostatak joda u hrani. Najčešći je prvi od nabrojanih uzroka.
Kako izgleda beba sa hipotireozom?
U slučaju težeg ili potpunog nedostatka tiroidnih hormona (atireoza), simptomi su uočljivi već na rođenju: novorođenče je mlitavo, hladne i suve kože, obično ima produženu žuticu, otežano disanje, zadebljao jezik i grub plač. Spontana motorika je oskudna, beba je lenja, pospana, slabo sisa, često povraća i ima zatvor. Izgled je karakterističan: oštra, gusta kosa koja se spušta nisko na čelo, široko lice grubih crta, ulegnut koren nosa, veliki jezik koji viri iz usta. Ponekad postoji struma, a česta je pupčana kila.
Da li svako dete sa urođenom hipotireozom mora da razvije mentalnu retardaciju?
Osim u najtežim slučajevima, dalje pogoršanje bolesti sa propadanjem mentalnih funkcija može da se spreči ranim započinjanjem lečenja preparatima hormona štitne žlezde, koje je veoma efikasno, a ta deca mogu da imaju potpuno normalan psiho-motomi razvoj.
Koliko dugo traje terapija?
Terapija je dugotrajna, nekad i doživotna, što zavisi od stepena redukcije funkcije žlezde, a mora da se sprovodi pod strogim nadzorom lekara, uz redovne laboratorijske kontrole i praćenje telesnog i mentalnog razvoja deteta.
Da li majka sa hipotireozom rađa dete koje ima isti poremećaj?
Praktično, nema opasnosti.