Kašalj kod bebe
Kašalj je refleksna aktivnost kojom se disajni organi „brane“ od nečega što ih iritira, a to može biti sekret, zapaljenje, ali i udahnuto strano telo. Čim nervni završeci (recep-tori za kašalj), kojih ima duž čitave sluznice disajnog trakta, ali i u plućnoj maramici, budu nadraženi, nervni impulsi započinju tzv. refleksni luk.
On ima za posledicu duboki udah, kome sledi izdah, zvučan i toliko snažan da izbacuje kapljice sekreta iz disajnih puteva brzinom od 150 km/sat! Razumljivo je, onda, zašto one daleko lete i prenose mikroorganizme – uzročnike infekcije na osobe u okolini.
Kako da zaustavim uporan suvi kašalj kod deteta?
Pošto je kašalj posledica neke pojave, treba uticati na nju, pa će kašalj sam prestati kada ne bude bio potreban. Odojčad i mala deca najčešće kašlju suvo, što znači da nemaju šta da iskašlju, mada se u početku čini da bi imali. Uzrok je obično slivanje sekreta iz nosa niz zadnji zid ždrela, koji nadraži receptore za kašalj, naročito noću kada dete leži.
Čak i ako ga iskašlje do usta, odojče ga proguta, pa se desi da ga povrati ili izbaci u vidu sluzave stolice. Međutim, uporan kašalj ogoli sluznicu grla i dušnika, pa se simptomi pogoršaju. Sekret u nosu bebi treba čistiti fiziološkim rastvorom pomoću usnog aspiratora ili pumpice i strpljivo čekati da prehlada prođe.
Po pravilu je uzročnik neki od virusa, a oni se ne leče antibioticima, već organizam mora sam da ih savlada. Kako većina virusa i sama oštećuje respiratornu sluznicu, kašalj se produžava i ometa san i hranjenje deteta, koje je kenjkavo i razdražljivo, jer je gladno i umorno. Kod suvog kašlja najviše pomažu biljni sirupi na bazi belog sleza, koji ima osobinu da na mestu sa kojim dođe u kontakt stvara finu sluz i tako prekrije ogoljene receptore za kašalj. On ne deluje ispod nivoa ždrela i nema uticaja na uzročnike infekcije, ali pomaže da se prekine začarani krug i omogući sluznici da se oporavi.
Moja desetomesečna beba se „davi” od kašlja, a od juče ima i visoku temperaturu. Da li treba da dobija antibiotike?
Vašu bebu treba što pre da pregleda pedijatar. Kašalj koji se pogoršava, koji kao da dopire „iz dubine“ i deluje vlažan, a uz to je praćen i visokom temperaturom, ukazuje da infekcija nije lokalizovana na nivou gornjih disajnih puteva, već može da se radi o bronhitisu, pa i o upali pluća. Uobičajeno je da se odojče koje kašlje i ima visoku temperaturu leči antibioticima nakon uzimanja određenih analiza, a o tome da li će morati da leži u bolnici, odrediće lekar posle pregleda. Kad se savlada uzrok, kašalj će prestati. Lekovi za iskašljavanje se daju samo deci koja hronično kašlju, a to, po pravilu, nisu bebe. Međutim, i njima treba olakšati izbacivanje obilnog sekreta povećanjem unosa tečnosti koja će da ga „razvodni“ i „odlepi“ od sluznice. Ponekad pomažu i biljni sirupi na bazi jagorčevine i bršljana.
Moja tromesečna beba se razbolela i kašlje, pri čemu se čuje tiho „zviždanje” u grudima. Da li da joj dajem neki sirup protiv kašlja?
Vašoj bebi je potrebna ozbiljnija terapija. Najbolje je da je što pre odnesete lekaru. Zviždanje ukazuje na suženje disajnih puteva koje otežava disanje, pa dete može početi i da se guši. U tom uzrastu je česta virusna infekcija sitnih disajnih puteva koja se, uglavnom, leči u bolnici.
Moj jednogodišnji sinčić već dva i po meseca uporno kašlje, a ne iskašljava skoro ništa. Povremeno „svira“ u grudima, ali nema povišenu temperaturu.
U krvnoj slici nema znake infekcije, a i brisevi su mu u redu. Kako da prekinem ovaj dosadni kašalj?
Potrebno je da se dete ispita i u pravcu alergije, mada su u njegovom uzrastu mogućnosti ograničene.
Naš sin je prvo promukao, a onda počeo da kašlje poput „laveža psa“. Pri disanju se čulo hripanje. Nije imao povišenu temperaturu. Kad smo ga odneli lekaru, kašalj je sam od sebe prestao. Kako da postupimo ako se ponovi?
Mališa verovatno ima virusnu infekciju grkljana, koja spontano prolazi u roku od nekoliko dana. Promena temperature udahnutog vazduha (vruće-hladno) obično prekida napad kašlja, što se i desilo prilikom izlaska iz kuće.
Moja sedmomesečna beba se u toku hranjenja zagrcnula i počela intenzivno da kašlje. Kašalj je brzo prestao, ali se posle nekog vremena ponovio i ne prestaje. Šta da radim?
OdJi esite bebu specijalisti za uvo, grlo i nos da proveri da nije udahnula neki deo Moga ja koji joj delimično sužava disajni put. Dete može da udahne bilo kakvo strano telo, pa i da se uguši, ako kašljem ne uspe da ga izbaci. Prva pomoć je da ga postavite u kosi položaj, sa glavom nadole i dobro „izlupate“ dlanom između lopatica – ne biste li „istresli“ udahnuti sadržaj. Ukoliko ne uspete, a simptomi ne prestanu, pođite hitno lekaru.