Kolica za bebe
Kako odabrati kolica za bebu?
Kolica birajte prema uzrastu deteta. Beba do navršena četiri meseca se vozi u ležećem položaju, od petog meseca u polusedećem (pod uglom od 45°, a od sedmog u sedećem.
Najbolje je nabaviti kombinovana kolica, po sistemu „sve u jednom“ (od rođenja do tri godine), sa mogućnošću promene nagiba sedišta i položaja drške, tako da beba može da gleda napred ili nazad.
Važno je da kolica imaju dobru tendu, a nije loše da, za slučaj iznenadnih padavina, prostor za bebu može da se izoluje providnom plastikom.
Za hladne dane, u kompletu postoji i postavljena vreća za bebu. Obratite pažnju i na smeštaj za prtljag, prema vašim potrebama. Odojčetu koje sedi potreban je „branik“ da ne bi ispalo iz kolica.
Pojedini modeli u braniku imaju otvor za flašicu. Oslonac za noge se podrazumeva. Posebnu pažnju treba obratiti na točkove koji treba da su pokretni u svim pravcima i da mogu da se zakoče. Postoje modeli sa tri ili više točkova, različitih veličina.
U principu, kolica sa većim točkovima se manje tresu u toku vožnje, ali tu važnu ulogu imaju i amortizeri. Kad sve to zadovolje, kolica ne treba ni da su preteška, jer ćete, ponegde, morati i da ih prenosite, zajedno sa bebom. Pri sklapanju treba da zauzimaju što manji prostor, radi lakšeg transporta kolima, kao i da se sklapaju jednim potezom.
Savremena kolica imaju jedno sedište koje može da menja nagib u četiri položaja. Pojedinim modelima se točkovi lako skidaju i stavljaju u posebnu torbu, radi lakšeg pakovanja.
Možete koristiti i polovna kolica. Za svoje prvo dete je, ipak, najbolje da kupite nova. Pritom nemojte da štedite, već izaberite najbolja i to ona koja mogu da se koriste za sve uzraste.
Koja kolica su najbolja za blizance i trojke?
Ako spadate u retke srećnike koji imaju „problem“ kako istovremeno da šetaju više od jedne bebe, ne očajavajte!
Industrija se pobrinula da udovolji i vama. Sve što postoji za jednostruka, postoji i za dvotrostruka kolica (više od tog broja dece jedna osoba ne može istovremeno da šeta).
Bebe mogu da leže ili sede paralelno, jedna iza druge ili okrenute jedna ka drugoj. U prvom slučaju ih šetate isto kao da imate samo jednu bebu. Ako su okrenute jedna ka drugoj, treba im povremeno menjati mesta da se ne bi jedna uvek vozila unapred, a druga unazad.
Dobra strana ovih kolica je što deca mogu međusobno da komuniciraju, mada to, u starijem uzrastu, zna i da oteža vožnju. Najlošije rešenje je da su deca jedno iza drugog.