Šta su kolike kod beba?
Mnoge, inače potpuno zdrave, bebe u prva tri meseca dobijaju napade plača, pri kojima se zacrvene u licu i grče nožice ka stomaku.
Ovi napadi posle izvesnog vremena, koje može da bude od nekoliko desetina minuta do nekoliko sati, spontano prolaze, kao da ništa nije bilo. U prve dve nedelje, kao i posle četvrtog meseca života su retki.
Da li vrsta i način ishrane utiču na pojavu kolika?
Kolike se sa jednakom učestalošću javljaju i kod dojene odojčadi i kod odojčadi hranjene flašicom, bez obzira na vrstu mleka, gestacijsku zrelost i telesnu masu na rođenju. Malo su češće kod dečaka, ali nisu retke ni kod devojčica.
Zbog čega nastaju kolike?
Pravi uzrok se ne zna, mada ima više teorija. Najverovatnije je da bolni grčevi potiču od prolaska krupnih mehurova vazduha kroz creva, mada i vazduh u želucu može da izazove osećaj bola.
Kada se javljaju kolike?
Kolike (grčevi) mogu da se jave u toku obroka ili neposredno posle njega. Tada progutani vazduh nije stigao dalje od želuca, pa se izbacuje „nagore“ – podrigivanjem.
Ako vam beba zaplače u toku podoja, slobodno ga prekinite i više puta ukoliko je potrebno i uspravite je da podrigne, posle čega će se smiriti, pa nastavite sa dojenjem. Međutim, klasične kolike nastaju sat i po do dva posle obroka, kada je progutani vazduh dospeo u creva i beba treba da ga izbaci „nadole“, putem vetrova.
Obično se to događa uveče, mada može i u bilo koje doba dana.
Kako da pomognem bebi kada ima kolike?
Ima više načina, što znači da nijedan nije idealan kod svake bebe. Sledi spisak najefikasnijih metoda za ublažavanje kolika kod beba.
1. Masaža trbuha:
Najpre skinite bebu, postavite je da leži na leđima i opipajte joj trbuh.
Ukoliko je naduven poput balončića, znači da su gasovi prisutni u crevima u meri koja bebi pravi probleme i daje najbolje da ih eliminiše napolje.
To će lakše uraditi ako ih malo „pogurate“. Postavite palac desne ruke na donji levi deo bebinog trbuha, pa, najpre prstima a zatim spoljnim obodom dlana, polako pravite krugove oko pupka u pravcu kazaljke na satu, blago pritiskajući naduven stomačić u roku od 10-15 minuta, sve dok beba ne počne da izbacuje gasove. U početku masaže joj može biti neprijatno, što će pokazati intenziviranjem plača. Uskoro ćete pod prstima osetiti pretakanje i posle toga čuti poznati zvučni fenomen, nakon čega će bebi laknuti.
2. Stavite bebi toplu pelenu ili mali termofor sa toplom vodom na stomačić.
3. Postavite bebu da leži potrbuške na vašim grudima.
4. Bebi starijoj od mesec dana možete ponuditi simetikon u obliku kapi.
Ovaj lek je potpuno neškodljiv, jer se ne upija u krvotok, već deluje tako što smanjuje površinski napon mehurića vazduha ako na njih naiđe u crevima.
Mehurići prskaju, smanjuju se i beba ih lakše eliminiše napolje. Doziranje je prema priloženom uputstvu.
5. Ponudite bebi neki od preparata koji sadrže komorač (čajevi, sirupi).
Kod čajeva računajte s tim da beba treba dosta da popije da bi delovali, zbog čega može da se naguta novog vazduha, kao i da poremeti sledeći podoj. Ovo poslednje je razlog što pedijatri baš nisu ljubitelji bebi-čajeva kod dojene dece. Kod beba koje su na veštačkoj ishrani, situacija je drugačija. One ionako treba da piju vodu, pa ne smeta da umesto nje piju čaj protiv kolika.
6. Pokušajte sa preparatima koji sadrže kim.
Postoje i kombinovani preparati sa kimom i komoračom.
7. Ako ste vi ili sama beba na antibiotskoj terapiji, deo lekova će dospeti u bebina creva i poremetiti normalnu crevnu floru (korisne bakterije koje normalno žive u crevima).
Umesto dobrih, namnožiće se nepoželjne bakterije koje produkuju gasove, što već nakon nekoliko dana od početka terapije uzrokuje pojavu kolika kod bebe. Ovde pomažu tzv. probiotici– lekovi koji sadrže „dobre“ bakterije.
Na tržištu postoje probiotici specijalno namenjeni bebama. Treba ih davati sve dok traje antibiotska terapija i nekoliko dana duže dok se ne oporavi crevna flora. Interesantno je da, ponekada, probiotici smiruju i kolike koje nisu izazvane antibioticima.
8. Veoma je zgodno da vi, ako dojite bebu, pijete čaj za dojilje koji, osim što potpomaže naviranje mleka, umanjuje i kolike kod vaše bebe, jer sadrži komorač i/ili kim.
Na kraju, ako ništa ne pomogne, znajte da će grčići proći i sami od sebe i nikakve posledice neće ostaviti.
Obično, dok vi isprobavate razne metode, vreme prolazi i beba, na kraju, ogladni, pa se posle obroka smiri i zaspi.