Laringitis (zapaljenje grkljana) bebe
Moj jednogodišnji sinčić je noćas počeo promuklo da kašlje i da diše hrapavo što nas je veoma uplašilo, pa smo ga hitno odneli lekaru. Kada smo stigli u bolnicu, delovao je potpuno zdrav. Posle pregleda, lekar je rekao da nije ništa ozbiljno i vratio nas kući, ali se napad kašlja ponovio. Šta da radimo?
Vaš sin ima infekciju grkljana (larinksa) koja se u narodu zove krup, a stručno: laringitis, po svoj prilici virusnog porekla.
Uprkos dramatičnoj kliničkoj slici sa otežanim disanjem, praćenim hripanjem i napadima promuklog kašlja poput „laveža psa“, bolest traje nekoliko dana i spontano prolazi bez posledica.
Skoro nikada nije praćena visokom temperaturom, niti modrilom kože (cijanozom). Neka deca su, u najranijem uzrastu, sklona laringitisu i on se često ponavlja u toku zimskih meseci, a nastaje iznenada, po pravilu noću. Uzrok može da bude i alergijske prirode, mada je to retko.
U svakom slučaju, nemojte da paničite!
Šta je prva pomoć?
Spazam (grč) mišića grkljana popušta pri nagloj promeni temperature udahnutog vazduha (što se i dešava prilikom izlaska iz kuće i odlaska lekaru).
Veoma efikasno možete da prekinete napad laringealnog kašlja na sledeći način: držite dete nekoliko minuta u kupatilu u kome vrela voda curi iz česme i pravi paru. Kad se napari, dobro ga obucite i iznesite na otvoren prozor da udahne hladan zimski vazduh i desiće se „čarolija“: napad će popustiti.
Nešto duži efekat ima udisanje izvesnih lekova putem aparata inhalatora, čiju vrstu i dozu određuje pedijatar. Roditelji čije dete ima česte laringite obično nabave inhalator i obuče se u terapiji, pa je sami sprovode kod kuće.
Kada obavezno morate da nosite dete lekaru?
U retkim situacijama uzročnik laringitisa je bakterija Hemofilus influence tip B, protiv koje se sada deca obavezno vakcinišu, pa se infekcija ne očekuje.
Ona napada grleni poklopac epiglotis na samom ulazu u grkljan, koji toliko otekne da je prolaz vazduha izuzetno otežan.
Dete ima visoku temperaturu (preko 39° C), zauzima prinudni položaj kako bi moglo da udahne vazduh, pri čemu se vidi uvlačenje jamice na dnu vrata i međurebamih prostora, kao znak izuzetnog disajnog napora (dispneje). Čuje se stridor pri udisanju vazduha. Stanje može naglo da se pogorša, tako da dete postaje cijanotično i lako može da se uguši ako mu se hitno ne pritekne u pomoć.
Ako je nagla pojava stridora i laringealnog kašlja praćena visokom temperaturom, bez odlaganja odnesite dete u najbližu zdravstvenu ustanovu! Ovde nema prve pomoći, ne pomaže ni veštačko disanje.
Upala epiglotisa (epiglotitis) leči se u bolnici intravenskom primenom moćnih antibiotika uz ostalu simptomsku terapiju, uključujući i udisanje kiseonika.