Masaža bebe
Da li je masaža dobra za bebu?
Masaža je dobra za sve, pa i za bebu. Ona predstavlja veliko zadovoljstvo kako za odojče, tako i osobu koja ga masira. Tokom masaže ostvarujete kontakt sa svojom bebom, prenoseći joj dodirom svoju energiiju, što i vama i uliva osećaj sigurnosti i utemeljuje osnove za dobar i kvalitetan međusobni odnos tokom čitavog života.
Masaža je korisna, jer opušta, omogućuje bolje varenje hrane i cirkulaciju krvi, a istovremeno povećava elastičnost mišića i zgobova.
U koje vreme je najbolje matirati bebu?
Bebu masirajte kada ste i vi i ona raspoloženi za to. Nemojte je masirati neposredno posle jela, da ne bi povratila, ali ni kad je gladna.
Najbolje je pola sata do sat posle jela. Izaberite vreme kada je beba opuštena: npr. pre ili posle kupanja ili, već, kako vama najviše odgovara.
Kakvo je priprema potrebna za masažu bebe?
Smestite se u toplu prostoriju, jer beba treba da bude golišava. Ne smete imati dugačke nokte i nakit, a ruke treba da vam budu čiste i tople. Bebu stavite na peškir ili pamučnu prostirku. Pripremite bebi ulje ili prirodno ulje za masažu (najbolje bademovo).
Nekoliko kapi toplog ulja (zagrejanog na sobnoj temperaturi) stavite na dlanove i počnite sa masažom.
Kako pravilno da masiram bebu?
Najpre postavite bebu na leđa i masirajte joj grudni koš, kako bi se opustila. Pravite kružne pokrete prema ramenima, pazeći da ne pritiskate ni prejako, ni preslabo.
Posmatrajte reakciju na bebinom licu. Ako beba zaplače, prekinite. Bebine ruke raširite i podižite ih nagore i u stranu, držeći ih za zglobove.
Na kraju joj otvorite šake i izmasirajte ispružene prstiće – jedan po jedan. Polako spustite svoje dlanove na stomačić i masirajte ga kružnim pokretima oko pupka u pravcu kazaljke na satu.
Do sada je beba već stekla poverenje u to što radite, pa možete da je okrenete na trbuh, kako biste joj izmasirati leđa. Ručice treba da budu postavljene napred, sa laktovima ispred ramena. Postavite dlanove na levu i desnu stranu bebinih leđa i polako masirajte glađenjem i kružnim pokretima naizmenično, od guze prema ramenima. Zatim palčevima lagano pritiskajte mišiće duž kičmenog stuba. Završite dijagonalnim istezanjem od sredine tela u suprotnim smerovima – desnom rukom prema desnom ramenu, a levom prema levoj nozi i obratno, i to ponovite nekoliko puta.