Menignitis kod bebe
Meningitis je upala moždanih opni.
Kod beba se ispoljava uznemirenošću, povraćanjem i napetom velikom fontanelom (otvor između kostiju lobanje na temenu), koja pulsira. Detetu u tom slučaju smeta svetlo, pokreti očnih jabučica su usporeni, ali (što je vrlo karakteristično) žrelo nije upaljeno, već je bledo! Bebe, ako i osećaju glavobolju, ne umeju to da kažu, nego vriskavo plaču i tresu glavom.
Kako beba može da dobije meningitis?
Uzročnici meningitisa su: bakterije, virusi, gljivice i neki ređi paraziti. Mozak, kao jedan od najvažnijih organa u telu, zaštićen je od infekcija imunološkom barijerom koju čini čitava vojska odbrambenih ćelija, ali je ova barijera kod bebe slabo razvijena, pa mikrobi lakše prodiru u moždane krvne sudove i izazivaju infekciju moždanih opni.
Kako se meningitis leči?
Bakterijski meningitis se obavezno leči u bolnici, a terapija je u domenu lekara specijaliste dečje neurologije.
Do li meningitis može da ostavi trajne posledice?
Meningitis ima dobru prognozu ako se lečenje započne na vreme. Ipak, četvrtinya dece obolele od bakterijskog meningitisa ima kao posleđicu oštećenje sluha.
Zakasnela terapija može da spase život, ali ne i da spreči posledice: epilepsiju, mentalnu retardaciju ili neki drugi oblik cerebralne paralize.
Može li meningitis da se spreči?
Najbolji način da se neka infekcija, pa i meningitis, spreči je aktivna imunizacija (vakcinacija) protiv njenog uzročnika. U Srbiji je, za sada, obavezna vakcinacija protiv Hemofilusa influence B.