Nega ušiju bebe
Kako se pravilno održava higijena uha?
Spoljašnji slušni kanal je obložen kožom u kojoj su smeštene znojne, lojne i ceruminozne žlezde. One učestvuju u stvaranju cerumena – smeđeg voska, koji se povremeno spontano eliminiše u vidu sasušenih zrnaca, i to se dešava tokom čitavog života.
Pošto je cerumen higroskopan (upija vodu), ponekad (naročito posle kvašenja glave) nabubri i začepi ušni kanal, što se manifestuje osećajem zglubvoće i zapušenosti.
Stvaranju ceruminoznog čepa doprinosi običaj da se bebama spoljašnji slušni karra čisti štapićima, čime se vosak nabije dublje u kanal.
Kada posle pranja kose upije vodu, ovaj čep više ne može sam da ispadne, naročito ako je zaglavljen na dnu kanala, iza njegovog fiziološkog suženja. Dakle, guranje štapića u uši, u cilju čišćenja kanala, zapravo je kontraproduktivno, jer ceruminozni čep iritira kožu kanala i dovodi do njene upale.
Sa druge strane, štapić može, ako se gurne suviše duboko, da ozledi i bubnu opnu, stvarajući time uslove za prodor bakterija u srednje uvo i nastanak veoma ozbiljnih komplikacija. Zbog toga su ušni lekari izričito protiv ovih štapića.
Kanal se od prekomeme količine voska (koja se kod nekih osoba prirodno stvara) čisti ispiranjem, ili posebnim instrumentima, što je u domenu lekara za uvo, grlo i nos (otorinolaringologa). Pravilno održavanje higijene zdravog uva se vrši pranjem vodom i sapunom ili šamponom i brisanjem ušne školjke peškirom ili pelenom.