Podrigivanje bebe
Kako pravilno da postavim bebu da podrigne posle podoja?
Prilikom podrigivanja beba izbacuje višak vazduha iz želuca. Treba da je uspravite i naslonite sebi na grudi, tako da joj glava bude nagnuta malo nadole preko vašeg ramena i da je blago lupkate po leđima.
Uskoro će beba glasno podrignuti i posle toga je možete položiti na leđa ili polubočno. Desi se da beba prilikom podrigivanja malo i bljucne, pa je savet da prethodno sebi obučete majicu „za podrigivanje“ kako vam ne bi sva odeća bila uflekana.
Koliko dugo treba da čekam da beba podrigne?
Prvih desetak dana čekanje može da traje i do 10 minuta, pa i više, a posle nastupa brže. Ponekad beba i ne podrigne posle podoja, već posle sat vremena.
Nemojte je sve vreme držati uspravno (to bi za nju bilo zamorno), već je spustite u krevetac ili korpu u polubočnom pložaju sa blago uzdignutim uzglavljem (smotajte peškir u rolnu, pa ga podmetnite pod bebin dušek)
Šta da radim ako se beba zaplače u toku podoja ili neposredno posle njega?
Prekinite podoj i više puta ako beba zaplače, uspravite je i potapšite po leđima. Ako je halapljivo sisala, nagutala se vazduha koji će na ovaj način da izbaci iz želuca i da se oslobodi nelagodnosti.