Spavanje bebe
Koliko beba treba da spava?
Kod beba se neprestano smenjuju epizode budnosti i spavanja (tzv. polifazno spavanje), pri čemu je iz meseca u mesec ukupna dnevna dužina spavanja sve manja, a budnosti sve veća.
U drugom mesecu ritam podoja značajno utiče na ritam spavanja pod dejstvom jedne supstance iz majčinog mleka, bitne za regulisanje ritma aktivnosti u toku 24 sata.
U 3. mesecu se javlja tendencija produžavanja noćnog i skraćivanja dnevnog spavanja, ali je ono i dalje polifazno.
Sa 6 meseci odojče da-nju spava kraće 3-4 puta, a noću se budi 2-3 puta.
Od 7. do 9. meseca periodi spavanja i budnosti su duži i stabilniji i danju i noću. Izbacuje se jedan noćni podoj, tako da beba noću u kontinuitetu spava duže. U ovim promenama ritma određenu ulogu igra i promena načina ishrane, kao i pojačane motorne aktivnosti (uvežbavanje sedenja, puzanja itd.). Krajem prve godine spavanje postepeno prelazi iz polifaznog u bifazno (jednom kraće u toku dana, obično oko podne ili rano popodne, i kontinuirano i dugo u toku noći). Naravno, dužina i ritam sna podležu velikim individualnim razlikama u svakom životnom dobu.
Kada će beba prestati da se budi noću?
Čovek se budi nekoliko puta u toku noći do kraja života, pa to važi i za vašu bebu. Ali sve dok ne nauči da sama nastavi da spava, ni vi ni ona se nećete naspavati.
Pre kraja drugog meseca ne treba očekivati nikakav pomak u ritmu noćnih obroka. Mali broj beba tada počinje da povećava razmak između dva obroka, što, u početku, ne mora da bude noću, ali je obično posle kupanja. Zato kupajte bebu kasnije uveče, da bi vam duže spavala noću, a ne danju.
U svakom slučaju, bebi starijoj od 6 meseci nije potreban noćni podoj. Kod nedonoščadi treba uzeti u obzir tzv. korigovani uzrast, tj. onaj u kome bi bila daje rođena na vreme.
Kako pomoći bebi da prespava celu noć?
Bebe se lako navikavaju na određen način ishrane, a vaše je da te navike polako menjate u skladu sa prirodnim potrebama deteta.
Većini beba od 2-3 meseca još uvek treba jedno do dva sisanja noću, ali ne više. Ukoliko beba i nakon tog uzrasta traži više od jednog noćnog podoja, preduzmite sledeće:
- Povećajte obim obroka pred odlazak na spavanje. Možete dodati u mleko malo pirinčanih pahuljica (vodite računa da beba usled česte upotrebe pirinča ne dobije tvrdu stolicu), a posle 6. meseca i mlevenog keksa. Ako beba samo sisa, ne dajte joj da brzo zaspi na dojci, jer se tako neće dovoljno najesti, pa će kroz par sati da ogladni, već je budite sve dok se ne nasisa.
- Nahranite bebu pre svog odlaska na počinak. Ukoliko ova mera ne pomaže, odustanite od nje.
- Proverite da li beba dovoljno jede tokom dana. Ako to nije slučaj, razumljivo je što nedostatak kalorija nadoknađuje noću. Može da pomogne češće dojenje danju, ali to je „mač sa dve oštrice“, jer se kod nekih beba isti ritam nastavlja i noću, pa dobijate kontraefekat. U slučaju daje beba starija od 4 meseca, razmislite o uvođenju nemlečne hrane, jer joj, možda, vaše mleko više nije dovoljno ili, jednostavno, već oseća potrebu za drugom vrstom hrane. Indikaciju za dohranu mlečnom formulom treba da postavi isključivo pedijatar.
- Pokušajte da postepeno „rastežete“ period između dva noćna hranjenja tako što ćete da dodajete pola sata svake ili svake druge noći. Umesto da skačete na prvi bebin signal, dajte joj šansu da sama ponovo zaspi. Ako nastavi da plače, pokušajte daje umirite, ali ne i daje uzmete (pomazite je, otpevajte uspavanku ili pustite muzičku igračku da svira). Ukoliko plač ne prestane u razumnom periodu (15 minuta), podignite je i probajte daje stišate na rukama, mazeći je, ljuljajući i pevajući joj. Ne palite svetio u sobi i budite tihi. Ako sve ovo ne pomogne – nahranite je, sada ste već produžili razmak od prethodnog obroka za dobrih pola sata. Na taj način beba može narednih noći sama za toliko duže da spava. Trudite se da produžavanjem vremena između obroka noćno hranjenje svedete na jedno do uzrasta od 6 meseci, kada treba i njega izbaciti.
- Ne presvlačite bebu u toku noći, osim ako je to apsolutno neophodno. U tu svrhu su se bolje pokazale pelene za jednokratnu upotrebu, jer je u njima beba suva i kadseupiški.