Sepsa kod bebe
Sepsa, tj. „trovanje krvi“ je generalizovana infekcija čitavog organizma, nastala prodorom bakterija u krvotok, koja ugrožava život i predstavlja hitnu indikaciju za prijem u bolnicu.
Kako prepoznati sepsu kod bebe?
Prvi simptomi mogu da budu neupadljivi, ali osoba koja brine o bebi bi morala da ih uoči. „Beba ne izgleda dobro“, najčešći je opis koji podrazumeva promenu ponašanja – u smislu poremećaja sna, razdražljivosti ili pojačane pospanosti, praćenih odbijanjem ili slabijim uzimanjem hrane.
Koža je upadljivo bleda, sa sivkastom primesom, ponekad prošarana venskim crtežom poput mermera. Modrilo kože (cijanoza) najčešće je znak nedovoljne snabdevenosti kiseonikom i prvo se javlja oko usana.
Telesna temperatura je nestabilna (povišena ili snižena, ili naizmenično ijedno i drugo), ali su okrajci ekstremiteta obično hladni.
Nakon ovih simptoma sledi promena u brzini disanja i pulsa. Disanje može da bude ubrzano, ali i nepravilno, sa prekidima. Ako se tada detetu ne pomogne, ono dospeva u stanje šoka čija je prva, kratkotrajna faza reverzibilna – što znači da još uvek može da se spase uz intenzivnu terapiju.
Ukoliko pomoć izostane, nakon toga krvni pritisak pada ispod normale, a bubrezi otkazuju i dete više ne mokri. Zatim može da usledi pojava žutice, povraćanja, proliva, naduvenosti trbuha, krvavljenja u koži i sluznicama, uvećanja jetre i slezine, i konvulzija (gubitak svesti praćen mišićnim trzajima ili ukočenošću tela). Na kraju, ako se ne interveniše, dete pada u komu, sa gubitkom refleksne aktivnosti (ireverzibilna faza šoka), nakon čega sledi prestanak disanja i srčane radnje.
Ovaj tok bolesti može da bude postepen (u toku nekoliko dana), ali i brz (u toku nekoliko sati), kada, uprkos terapiji, ima lošu prognozu.