Sisanje palca
Zašto beba sisa palac?
Sisanje palca je uteha u trenucima straha, usamljenosti i nesigurnosti, koje u svom odrastanju oseća svaki čovek. Ova osećanja su krajnje neprijatna i prirodno je da svako biće teži da ih se oslobodi. Setite se daje novorođena beba zadovoljavala svoje najvažnije potrebe sisanjem mleka iz toplih majčinih grudi. U tim trenucima se osećala najsigurnije.
Svaki susret sa novim, nepoznatim izazovima kod ovako malog deteta stvara izvestan stepen nesigurnosti, a najbolji način da je se oslobodi je da zaroni u mamina nedra. Njeno odsustvo u trenucima kada mu je očajnički potrebna rezultira traganjem za adekvatnom zamenom. Neke bebe prihvate cuclu, druge imaju „fetiš“ (omiljenu mekanu igračku ili ćebence), a treće otkriju svoj palac. Sisanje ove „zamene“ opušta dete i ono se brzo navikava na taj način umirivanja.
Da li sisanje palca ometa pravilan razvoj mlečnih zuba?
Prisustvo palca u ustima remeti prirodni odnos usana i jezika na štetu vilice, koja se vremenom deformiše. Vrsta i stepen deformacije zavise od načina na koji dete sisa palac, ali se neminovno događa. Ovo za posledicu ima nepravilnosti u nicanju ne samo mlečnih već i stalnih zuba, jer njih ima više, pa je i teskoba u vilici izvesnija. Nije retko, stoga, da dete koje je u dojenačkom periodu sisalo palac, u pubertetu treba da nosi zubnu protezu. Lečenje deformiteta vilice u tom uzrastu je dugotrajno i sa neizvesnim ishodom.
Kako da sprečim bebu da sisa palac?
Sa psihološkog aspekta, sisanje palca u najranijem uzrastu je dobro i ne treba ga sprečavati, ali ako vremenom postane jedina opsesija deteta, treba mu, na lep način, skretati pažnju na druge stvari, na primer tako što ćete mu staviti u ruku neku interesantnu igračku ili njegove ručice držati u svojim rukama, igrajući se i puno mu pričajući. Pošto beba sisa palac kad je nesigurna ili uplašena, najbolju utehu ćete joj pružiti ako je uzmete i nezno zagrlite. Cim se oseti sigurnom, sama će izvaditi palac iz usta. Tvrdnja da sisanje palca dovodi do deformiteta desni tek ako se nastavi preko uzrasta od 3-4 godine nije tačna.
Dovoljan je „staž“ od nekoliko prvih meseci, pa da stvari krenu u neželjenom pravcu. Inače, većina dece do uzrasta od 3-4 godine spontano izgubi ovu naviku. Odvikavanje ide teže kod mališana koji su naviknuti da se uspavljuju ili teše flašicom ili cuclom.
Da li je cucla dobra zamena za palac?
Može da bude, ali većini beba se više sviđa palac. I cucla, ako se stalno drži u ustima, može da ima štetno dejstvo na zube. Postoje, međutim, situacije kada nije moguće izbeći frustraciju kod odojčeta, kao što je boravak u bolnici, naročitona odeljenju intenzivne nege, gde se ne primaju roditelji.
Neuslišavanje detetovra psiholoških potreba za utehom u tim trenucima može i te kako da ostavi traga na njegovoj psihi, pa je bolje da sisa bilo cuclu, bilo palac, nego da ostane bez utehe. Jer, od dva zla uvek treba birati manje: lakše će jednog dana da se izbori sa nepravilno formiranom vilicom, nego sa nepravilno formiranom ličnošću.