• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Vakcinacija bebe

Vakcinacija bebe

Vakcinaeija je vrsta imunizacije kojom se postiže imunitet (otpornost) prema odgovarajućim mikroorganizmima, odnosno bolestima koje oni izazivaju.

Radi se o aktivnoj imunizaciji, što znači da se u organizam ubacuju mrtvi ili živi uzročnici bolesti ili delovi njihovih toksina koji su laboratorijski izmenjeni tako da ne mogu da izazovu obolevanje, ali su zadržali sposobnost da kod domaćina iza­zovu imuni odgovor koji za posledicu ima stvaranje zaštite od dotične bolesti.

Za to je potrebno određeno vreme, za koje je dete podložno obolevanju kao i da nije vakcinisano. Svaka država propisuje koje su vakcine za njene stanovnike obavezne i jednom godišnje nadležna epidemiološka institucija objavljuje kalendar obavezne imunizacije.

Koje su vakcine obavezne tokom prve godine života za stanovnike Srbije?

U Srbiji, kao i u većini evropskih zemalja, obavezne su sledeće vakcine:

  • BCG (BE-SE-ŽE) – vakcina protiv tuberkuloze. Daje se još u porodilištu, najranije 24h nakon rođenja, u levo rame. Krajem prvog meseca, ako se primila, daje reakciju u vidu otoka i crvenila. Tokom drugog meseca otok bi trebalo da „procuri”. U tom slučaju ga valja zaštititi od spoljnje infekcije leukoplastom koji se menja jed­nom dnevno, a to rame se ne kvasi dok se ne uhvati krastica. Nakon toga može slo­bodno da se kvasi. Kad ona otpadne, ostaje ožiljak, koji znači i dobru zaštitu.
  • vakcina protiv hepatitisa B (HB). Hepatitis B je infekcija jetre, obično praćena žuticom, koja se prenosi putem krvi i seksualnim kontaktom. Novorođenče je ugroženo ako majka u svojoj krvi ima virus hepatitisa B koji mu može preneti preko posteljice u toku trudnoće i porođaja, a teoretski i dojenjem, ali se to u praksi izuzetno retko sreće. Prva doza vakcine se daje odmah nakon rođenja, sledeću beba prima u domu zdravlja sa mesec dana, a poslednju u prvoj godini: sa šest meseci. Ukoliko je majka bila HBs pozitivna (imala dokazan virus u krvi), beba ima nešto izmenjen redosled vakcinacije, a odmah nakon rođenja prima i serum (gotova antitela) protiv HB virusa. Zbog toga je veoma važno da majka donese na porođaj rezultat testa, ne stariji od dva meseca.
  • Vakcine protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja (pertusisa), dečije para­lize (poliomijelitisa) i oboljenja izazvanih bakterijom Hemofilus influence B (HiB) daju se u tri doze: prva sa dva, druga sa tri i po i treća sa 5 meseci. Razmak između doza ne treba daje manji od šest nedelja, niti veći od tri meseca.

Da li postoje još neke fakultativne vakcine koje se daju u prvoj godini?

Postoji vakcina protiv bakterije Streptoccocus pneumoniae (Pneumokok) koja je najčešći bakterijski uzročnik respiratornih infekcija kod male dece, ali može izazvati i meningitis, sepsu i upalu srednjeg uva.

Daje se u tri doze, počevši od 2. meseca, u razmacima od 4-8 nedelja, najbolje uz ostale vakcine iz redovnog programa, a re- vakcinacija se sprovodi između 12. i 15. meseca života. Ukoliko dete nije vakcinisano kao beba, može i kasnije to da obavi – preporučuje se pre polaska u jasle, samo je redosled malo drugačiji. Inače, vakcina je dobra, ali se, za sada, plaća, a cena, nažalost, nije svakome pristupačna. Postoji i vakcina protiv gripa za decu stariju od 6 meseci. U principu, nema razloga vakcinisati protiv sezonskog gripa zdravu decu, bez povećanog rizika.

Kada dete ne sme da se vakciniše?

Trajnu kontraindikaciju za vakcinaciju predstavlja samo postojanje imunodeficijencije, tj. nesposobnosti stvaranja imuniteta, koja može biti urođena i stečena. To su veoma retki slučajevi. Daleko su češće privremene kontraindikacije, pre sve­ga akutna bolest, praćena povišenom temperaturom ili prolivom. Treba sačekati da dete ozdravi, pa ga onda vakcinisati. Dete kome samo „curi nosić”, ali je pri tome dobro raspoloženo, lepo jede i spava – može da se vakciniše. Bebe koje su u porodilištu primale transfuziju krvi ili njenih derivata podležu posebnom režimu vakcinacije.

Može li vakcinacija da naškodi detetu?

Postoje i neželjena dejstva vakcina, koja su danas retka, jer se stalno proizvode sve „čistije” vakcine. Jedna od, ne tako retkih, komplikacija BCG vakcine je otok lim­fne žlezde u levom pazuhu. Ukoliko je dete imalo težu neželjenu reakciju na „živu OPV vakcinu ili iz bilo kog razloga, ne sme da je prima, postoji adekvatna zamena – „mrtva” vakcina koja je bezbedna za sve ili petokomponentna vakcina.

Lokalne reakcije nisu opasne: otok, crvenilo i bol na mestu uboda, zbog čega je beba malo pospana. Ukoliko je jače razdražljiva, dajte joj da popije dozu Acetaminofena, pa će se smiriti. Najčešća sistemska reakcija je lako povišena temperatura koja ne traje duže od par dana. Retko se javljaju teže sistemske reakcije: uporan, monoton plač ili konvulzije, u kom slučaju se, obavezno, treba javiti pedi­jatru. Ovu reakciju ponekad daje komponenta protiv pertusisa u sklopu DI-TE-PER vakcine i kod preosetljive dece je treba izostaviti iz buduće vakcinacije, a pedijatar će odrediti adekvatnu zamenu.

Moja beba je primila BCG vokcinu, ali se nije formirao ožiljak. Da li treba ponovo da se vakciniše?

Na sistematskom pregledu sa devet meseci, lekar je dužan da proveri da li beba ima adekvatan ožiljak od BCG vakcine. Ako ga uopšte nema ili nije dovoljno veliki, bebu treba ponovo vakcinisati, bez prethodne provere PPD testom. Ukoliko se ni posle toga ne formira ožiljak, detetu se može, na lični zahtev roditelja (uz potpis), pono­viti davanje BCG vakcine, ali samo nakon prethodne provere imuniteta PPD testom (kožna proba koja se „očitava” tri dana nakon davanja).

Da li je bebu bolje vakcinisati protiv difterije, tetanusa, pertusisa, poliomijelitisa i HiB pojedinačnim vakcinama ili petokomponentnom vakcinom?

Bolja je petokomponentna vakcina: daje jednako dobru zaštitu, manje je neželjenih dejstava, pošto ne sadrži „žive” vakcine može se davati i deci koja imaju određene neurološke smetnje i manje je traumatična, jer je u pitanju samo jedan ubod. Očekuje se njeno uvođenje kao obavezne i besplatne i u našoj zemlji.

Rekli su mi da beba posle polio vakcine dva sata ne sme da pije vodu. Smem li da je dojim?

Majčino mleko ne utiče na polio (OPV) vakcinu (protiv dečije paralize) i beba može da sisa i neposredno nakon vakcinacije, što ne važi za ishranu adaptiranom formulom ako se priprema sa vodovodskom vodom koja je po pravilu hlorisana (hlor poništava dejstvo vakcine). Iz istog razloga se bebi dva sata nakon ove vakcine ne daje da pije vodovodsku vodu, ali flaširanu može. Isto tako, mlečna formula se sme rastvoriti flaširanom ili specijalnom vodom za formule. Ni na ostale vakcine dojenje nema uticaja.

Slični članci

Kako oboriti temperaturu kod deteta

Kako oboriti temperaturu kod deteta Potrebno je da naznačimo da se kod lekara ide odmah, bez čekanja, kada se kod...

Pročitaj jošDetails

Nicanje zuba kod bebe

Nicanje zuba kod bebe Kako bebi da ublažimo tegobe za vreme nicanja zuba? Nekoliko meseci pre pojave zubića, beba počinje...

Pročitaj jošDetails

Zatvor (opstipacija kod bebe)

Zatvor (opstipacija) kod bebe - beba nije kakila nekoliko dana Pod pojmom zatvor (opstipacija) podrazumeva se eliminacija male količine suve,...

Pročitaj jošDetails

Zapušen nos kod bebe

Zapušen nos kod bebe Kako da nadojim bebu kada ima zapušen nos? U toku prehlade, zapušen nos čini bebu razdražljivom...

Pročitaj jošDetails

Zapaljenje pluća kod bebe (pneumonija)

Zapaljenje pluća kod bebe (pneumonija) Ova česta i ozbiljna infekcija zahvata plućne mehuriće i time otežava disanje. Šta izaziva zapaljenje...

Pročitaj jošDetails

Vožnja bebe u automobilu

Vožnja bebe u automobilu Kola danas nisu više luksuz. Ona su potrebna, pogotovo porodicama sa decom. A da li su...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Varičela (ovčije boginje) kod bebe

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.